آمریکا بنیاد ۱۵ خرداد را به دلیل تعیین جایزه برای کشتن سلمان رشدی تحریم کرد

00

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز جمعه نهاد ایرانی بنیاد ۱۵ خرداد را به دلیل تعیین جایزه برای کشتن سلمان رشدی، نویسنده هندی تبارِ بریتانیایی-آمریکایی تحت تحریم قرار داد.

این تحریم و مجازات مالی در حالی از سوی اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده وضع شده که بنیاد پانزده خرداد پیش‌تر بر اساس فتوی آیت‌الله خمینی برای قتل سلمان رشدی جایزه چند میلیون دلاری تعیین کرده بود.

نویسنده کتاب آیات شیطانی، رمانی که برخی مسلمانان آنرا «کفرآمیز» می‌دانند به موجب این فتوی «مرتد و مهدورالدم» معرفی شد و به همین دلیل از دهه‌ها پیش تحت حفاظت پلیس و تدابیر شدید مراقبتی قرار گرفت.

وی با این حال ماه اوت گذشته در جریان یک رویداد ادبی در نیویورک هنگامی که برای سخنرانی روی صحنه آمده بود مورد سوقصد فردی مسلح به سلاح سرد قرار گرفت.

سلمان رشدی پس از این حمله بر اساس آخرین خبرهایی که از وضعیت جسمانی وی منتشر شده به دلیل وارد آمدن جراحات جدی به گردن و قفسه سینه بینایی یک چشم و کارایی یک دست خود را از دست داده است.

وال‌استریت‌ژورنال پیش‌تر به نقل از منابع آگاه خبر داده بود که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد نهادها و سازمان‌های ایرانی مشوق ترور سلمان رشدی را تحت تحریم قرار دهد.

کلیه اموال و دارایی‌هایی بنیاد ۱۵ خرداد و نهاد‌های تحت پوشش این بنیاد در آمریکا به موجب این تحریم توقیف خواهد شد و تحریم‌هایی نیز علیه نهاد‌ها یا اشخاصی که به مراوده مالی با این بنیاد اقدام کنند، وضع خواهد شد.

معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی پس از تحریم وضع شده علیه بنیاد ۱۵ خرداد گفت: «ایالات متحده در تصمیم خود برای ایستادگی در برابر تهدیدهای مقامات ایرانی علیه حقوق جهانی آزادی بیان، آزادی مذهب یا عقیده و آزادی مطبوعات بسیار جدی و مصمم است.»

برایان نلسون «اقدام خشونت‌آمیز» صورت گرفته علیه سلمان رشدی را که به گفته او «رژیم ایران مشوق آن است» هولناک خواند و نسبت به بهبودی سریع حال این نویسنده ۷۵ ساله بریتانیایی-آمریکایی ابراز امیدواری کرد.

بنیاد پانزده خرداد یکی از نهادهای تاسیس شده پس از انقلاب اسلامی در ایران است که در سال ۱۳۶۰ متعاقب فرمان روح‌الله خمینی برای رفع محرومیت و برطرف کردن مشکلات اقتصادی خانواده‌های کشته‌شدگان، مجروحان و مبارزان انقلاب اسلامی تشکیل شد. این بنیاد مالکیت مجموعه‌ای از اموال و کارخانه‌های مصادره شده در اوایل انقلاب را در دست دارد.