آمریکا: حکومت ایران با تظاهرکنندگان مسالمت‌جو وحشیانه برخورد می‌کند

Screen Shot 2022-09-25 at 1.15.40 AM

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است، ایالات متحد برای کمک به برقراری ارتباط بین ایرانیان دست به اقدام می زند.

رابرت مالی روز شنبه دوم مهر در توییتی نوشته است: در حالی که دولت ایران با تظاهرکنندگان مسالمت‌جو وحشیانه برخورد می‌کند و تلاش می‌کند دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی را قطع کند، ایالات متحده برای کمک به مردم ایران در برقراری ارتباط با یکدیگر دست به اقدام می‌زند.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران این موضوع را در واکنش به اظهارات ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارحه جمهوری اسلامی در همین روز مطرح کرده است.

به دنبال اقدام دولت آمریکا برای گسترش معافیت شرکت‌های تکنولوژی از تحریم‌های ایران جهت ارائه خدمات اینترنتی به ایرانیان، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شنبه هشدار داده بود تلاش برای نقض حاکمیت جمهوری اسلامی بی پاسخ نخواهد ماند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توییتی نوشته بود: «آمریکا همواره در پی تضعیف امنیت و ثبات ایران بوده – و البته ناکام مانده است.»

ناصر کنعانی تاکید کرد: «با کاستن از شدت چند تحریم ارتباطی – و در عین حال پابرجا نگه داشتن فشار حداکثری – آمریکا منافقانه در پی پیشبرد اهداف خود علیه ایران است. تلاش‌ها برای نقض حاکمیت ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته در بیانیه‌ای با اشاره دستورالعمل گسترش دسترسی به خدمات اینترنتی برای ایرانیان گفته بود که هدف این دستورالعمل، مبارزه با سانسور اینترنت در ایران و حمایت از جریان آزاد اطلاع‌رسانی است.

والی آدیمنو معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در این باره روز جمعه گفت: «در حالی که مردم شجاع ایران در اعتراض به مرگ مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، آمریکا حمایت خود از گردش آزاد اطلاعات برای شهروندان ایرانی را دوباره افزایش می‌دهد.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا هشدار داده بود که حکومت جمهوری اسلامی در صدد تا دسترسی ۸۰ میلیون ایرانی را به اینترنت مسدود کند تا مانع از مشاهده سرکوب خشن معترضان توسط حکومت شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در توئیتی خبر داد که این کشور «برای پیشبرد آزادی اینترنت و جریان آزاد اطلاعات برای مردم ایران» اقدام کرده و «مجوز عمومی را جهت دسترسی بیشتر آنها به ارتباطات دیجیتال برای مقابله با سانسور دولت ایران» صادر کرده است.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، در واکنش به این خبر، اعلام کرد که ماهواره‌ استارلینک «فعال می‌شود».

پیشتر گروهی از نمایندگان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره آمریکا در نامه‌ای به جنت یِلِن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، از او خواسته بودند که با توجه به اعتراضات اخیر در ایران، در صورت دریافت تقاضای ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، فورا با این تقاضا موافقت کند.