دولت جو بایدن می‌گوید در مذاکره با تهران درباره آزادی زندانیان آمریکایی، کمتر از آزادی همه زندانیان را نخواهد پذیرفت.

شبکه خبری ان. بی. سی گزارش داده است رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران، در نشستی با شهروندان آمریکایی که پیش‌تر در ایران زندانی بوده‌اند گفت واشنگتن خواستار آزادی همه زندانیان این کشور در ایران است و به آزادی تنها تعدادی از آنها رضایت نخواهد داد.

خانواده‌های برخی زندانیان کنونی نیز در این دیدار شرکت داشتند.

به گزارش شبکه خبری ان.بی.سی این ملاقات که به صورت اینترنتی برگزار شده، از سوی نهاد “کمک به گروگان‌ها” سازمان‌دهی شده است که برای کمک به خانواده گروگان‌ها و تحقیق درباره شبکه‌های گروگان‌گیر فعالیت می‌کند.

در ماه‌های اخیر ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و با واسطه کشورهای طرف برجام، چندین دوره مذاکره داشته‌اند تا برای بازگشت دو طرف به اجرای تعهداتشان در توافق هسته‌ای، برجام، توافق کنند.

پیش‌تر دو طرف تایید کرده بودند که درباره موضوع شهروندان زندانی‌شان هم گفت‌وگوهایی داشته‌اند اما جدا از مذاکرات درباره برجام بوده است.

در ژانویه ۲۰۱۶، همزمان با روز اجرایی شدن برجام، شماری از زندانیان در ایران و آمریکا با هم مبادله شدند ولی توافق شامل حال تمام زندانیان آمریکایی تبار در ایران نشد.

در آن زمان، روزنامه های آمریکایی به نقل از مقام هایی که نامشان فاش نشد گزارش دادند که آمریکا همزمان با آزادی ۴ آمریکایی زندانی در ایران، معادل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را به صورت محرمانه با هواپیما به این کشور فرستاده است.

چندی پیش بابک نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی که برادر و پدرش در ایران زندانی هستند از این که “بار دیگر” پدرش باقر نمازی و برادرش سیامک نمازی از روند احتمالی تبادل زندانی میان ایران و آمریکا جا بمانند، ابراز نگرانی کرده بود .

آقای نمازی گفته بود در حالی‌که شماری از آمریکایی‌های زندانی در ایران طی سه مورد تبادل زندانی در شش سال گذشته آزاد شدند، اما خانواده او آزاد نشدند و همچنان در ایران گرفتارند.

آقای نمازی گفته بود “ما نمی‌خواهیم اتفاق سال ۲۰۱۶ تکرار شود، آن زمان دولت درباره دلیل اینکه چرا سیامک جا مانده گفت تهران اطمینان داده بودند که سیامک ظرف چند هفته آزاد خواهد شد.”

آقای مالی که در آن زمان در دولت باراک اوباما فعال بوده، گفته است چنین اتفاقی در دولت آقای بایدن نخواهد افتاد.

این مقام دولت آمریکا گفته است: ” وقتی که دولت آمریکا توانست آزادی چند شهروند را که ناعادلانه در ایران زندانی شده بودند محقق کند من در این زمینه در دولت فعال بودم .”

آقای مالی گفته است تبادل زندانی در سال ۲۰۱۶ قطعا دوره ناگواری برای خانواده نمازی است. سیامک نمازی، شهروند ایرانی تبار آمریکا در سال ۲۰۱۶ مشمول توافق زندانیان دو کشور نشده بود.

باقر نمازی، پدر سالخورده سیامک نیز کمی بعد در ایران دستگیر شد و کماکان اجازه ترک این کشور را ندارد.

شبکه خبری ان بی سی به نقل از رابرت مالی نوشته است: این موضوعی است که بر شانه او و دیگرانی که در توافق سال ۲۰۱۶ فعال بوده‌اند سنگینی می‌کند و کار باید تمام شود.

سیامک نمازی از قدیمی‌ترین زندانیان ایرانی-آمریکایی در ایران است که به اتهام همکاری با ایالات متحده به ده سال زندان محکوم شده است.

سپاه پاسداران در اکتبر ۲۰۱۵ سیامک نمازی که شهروندی ایران و آمریکا را دارد در جریان بازدید از ایران دستگیر کرد.

عماد شرقی
عماد شرقی در آمریکا زاده آمریکاست و در سال ۲۰۱۶ به ایران بازگشته است

وقتی باقر نمازی، پدر او در تلاش برای آزادی پسرش به ایران رفت، او را هم بازداشت کردند و قاضی ابوالقاسم صلواتی، او را هم مثل سیامک نمازی به جرم “جاسوسی برای دولت متخاصم”، آمریکا به زندان محکوم کرد.

باقر نمازی که اکنون ۸۴ ساله است از بیماری قلبی رنج می‌برد و دستکم دو بار تحت عمل جراحی مرتبط با قلب قرار گرفته و چندین بار از زندان راهی بیمارستان شده است. او مدتی است که بیرون زندان تحت نظر است اما اجازه خروج از ایران را ندارد.

باقر نمازی در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی در ایران، مدتی استاندار خوزستان و معاون وزیر کشور بود و بعدها به عنوان نماینده یونیسف در کشورهایی چون سومالی، کنیا و مصر خدمت کرد و در سال ۱۹۹۶ از این سازمان بازنشسته شد.

در حال حاضر به جز باقر و سیامک نمازی، دست کم دو شهروند دیگر آمریکا در ایران زندانی‌اند.

عماد شرقی که پاییز گذشته هنگام خروج از ایران بازداشت شده و مراد طاهباز دیگری زندانی ایرانی-آمریکایی از بنیانگذاران بنیاد میراث حیات وحش پارسی است که بیش از دو سال است همراه دیگر متخصان محیط زیست در ایران بازداشت شده است.