شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا می‌گوید وزارت دفاع و سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده از نزدیک در حال رصد دو ناو ایرانی است که گفته شده به سمت ونزوئلا در حرکت هستند.

مقام‌های پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا می‌گویند در حال حاضر، حرکت این ناوها “مایه نگرانی نیست” اما این وزارتخانه و سازمان‌های اطلاعاتی در حال رصد این ناوها هستند و جامعه اطلاعاتی آمریکا در حال ارزیابی این نکته است که اهداف ایران از اعزام این دو ناو چیست.

بار این دو ناو ایرانی مشخص نیست و سی‌ان‌ان به نقل از چند مقام آمریکایی گفته است ک معلوم نیست آیا این ناوها سلاح با خود حمل می‌کنند یا نه.

حرکت کشتی‌های ایران به سمت اقیانوس اطلس؛ چرا حالا؟

به گفته مقام‌های آمریکایی، یکی از کشتی‌ها، نوعی قایق تندرو حمل می‌کند که نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس از آنها استفاده کرده است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در مورد احتمال حمل سلاح به سی‌ان‌ان گفته است چنین کاری، “اقدامی تحریک آمیز” و تهدیدی برای متحدان آمریکا است.

آقای کربی گفته است”وزارت دفاع آمریکا در مورد امور اطلاعاتی اظهارنظر نمی‌کند، اما یادآور می‌شویم که تحویل سلاح، اقدامی تحریک آمیز و تهدیدی برای شرکای ما در نیم‌کره غربی است. به همین خاطر ما حق انجام اقدامات مناسب در هماهنگی با شرکایمان برای جلوگیری از تحویل یا حمل و نقل سلاح را برای خود محفوظ می‌دانیم.”

توضیح ویدئو، ورود نفت‌کش‌ ایران به آب‌های ونزوئلا به‌رغم هشدارهای آمریکا

ونزوئلا و ایران هر دو تحت تحریم‌های آمریکا هستند و ایران سال پیش چندین نفتکش حامل بنزین و فراورده‌های نفتی برای ونزوئلا فرستاد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که نزدیک به دو هفته است که حرکت این کشتی‌ها زیرنظر است. این دو کشتی در چند روز گذشته در ساحل شرقی آفریقا بوده‌اند.

یک مقام آمریکایی به سی‌ان‌ان گفت در روزهای اخیر، مسیر حرکت این ناوها “گیج کننده” بوده و این باعث شده تا ناظران این سئوال را مطرح کنند که آیا آنها به مسیر خود به سوی اقیانوس اطلس ادامه خواهند داد یا نه.

یکی از دو ناو ایرانی، مکران نام دارد که سال پیش به نیروی دریایی این کشور پیوست. این کشتی قبلا نفتکش بود و در حال حاضر به یک کشتی پشتیبانی نظامی تبدیل شده است. این نوع کشتی برای حمل تدارکات همراه ناوهای نظامی است.

ایران پیش از این هم ناوهای خود را به اقیانوس اطلس فرستاده است. اقیانوس اطلس دومین اقیانوس بزرگ دنیا است که بین قاره آمریکا و قاره‌های آفریقا و اروپا قرار دارد. مقام‌های جمهوری اسلامی قبلا در مورد حضور ناوهای ایرانی در اقیانوس اطلس، آن را “پاسخی” به حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس خوانده بودند.

حضور در “آب‌های دوردست” از دستورهای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به نیروی دریایی سپاه پاسداران است.