در پی مرگ یک پیمانکار آمریکایی در جریان حمله موشکی به پایگاه هوایی عین‌الاسد در عراق، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا مشغول ارزیابی تبعات این حمله و شناسایی عاملان آن است.

پایگاه عین‌الاسد در عراق که میزبان نیروهای آمریکایی در این کشور است روز چهارشنبه ۱۳ اسفند با چند راکت کاتیوشا هدف قرار گرفت. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های امنیتی غربی که نام‌شان فاش نشده است، گزارش داد این موشک‌ها «مدل آرش ساخت ایران» هستند.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به حمله روز چهارشنبه که به ایست قلبی و مرگ یک پیمانکار آمریکایی منجر شد، اظهار داشت: «اگر تشخیص بدهیم که واکنش بعدی ضرورت دارد، باز هم طبق شیوه و زمان‌بندی خودمان اقدام خواهیم کرد».

جن ساکی افزود: «ما از هر گونه تصمیم‌گیری شتاب‌زده و ناآگاهانه اجتناب خواهیم کرد تا بیش از این بهانه به دست دشمنان‌مان ندهیم».

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر در همین روز به نقل از جان کربی، سخنگوی پنتاگون، نوشت که پیمانکار غیرنظامی آمریکا «هنگام پناه گرفتن در خلال این حمله و به دلیل حمله قلبی» جان باخته است.

آقای کربی نیز تاکید کرد که هنوز از شدت خسارات وارد شده «تصویر کاملی» در دست نیست و در این مقطع، نمی‌توان عاملان این حمله را مشخص کرد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از یک مقام فرماندهی عملیات در بغداد خبر داد که «حدود ۱۳» راکت از مکانی در هشت کیلومتری عین‌الاسد به سوی این پایگاه شلیک شده است.

عین‌الاسد همان پایگاهی است که سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، به فرمان دونالد ترامپ با اطلاع قبلی به نیروهای آمریکایی، آن را هدف قرار داد.

پایگاه عین‌الاسد که میزبان نیروهای آمریکایی و ائتلاف خارجی حاضر در عراق در کنار نیروهای عراقی است در «انبار» استان غربی عراق قرار دارد.