دولت آمریکا یک پدر و پسر که شهروند این کشور بودند را به اتهام کمک به فرار کارلوس گون، مدیر عامل سابق شرکت خودروسازی نیسان، تحویل مقام‌های ژاپنی داده و به این کشور مسترد کرده است.

مدیر عامل سابق نیسان توانسته بود با پنهان شدن در جعبه‌ای در یک جت شخصی از ژاپن بگریزد و این دو شهروند آمریکایی سال پیش (۲۰۲۰ میلادی) به کمک به فرار او متهم شده بودند.

آقای گون از ژاپن به لبنان- خانه دوران کودکی خود- گریخت که این کشور هیچ قرارداد استراداد مجرمی با ژاپن ندارد.

مایکل تیلور و فرزندش پیتر تیلور- دو شهروند آمریکایی که حالا به مقام‌های ژاپنی تحویل داده شده‌اند- برای جلوگیری از مستردشدن، ماهها جدال قانونی بر سر این پرونده داشتند.

این دو از حدود ده ماه پیش (مه ۲۰۲۰) در بوستون در بازداشت بودند و ماه گذشته دادگاه عالی آمریکا با رای خود راه را برای مسترد کردن آنها به ژاپن هموار کرد.

وکلای آنها گفته‌اند این دو دیروز دوشنبه (۱۱ اسفند/ اول مارس) تحویل مقام‌های ژاپنی شده‌اند.

بنابر اعلام مقام‌های قضایی آمریکا این پدر و پسر برای کمک به فرار مدیرعامل سابق نیسان در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی (دسامبر) حدود ۹۳۶ هزار دلار دریافت کرده‌اند.

مایکل تیلور ۶۰ سال سن دارد؛ او متخصص امنیت خصوصی است و در سابق از نیروهای با سابقه ویژه ارتش آمریکا بود.

آقای تیلور زمانی مدیر یک شرکت بین‌المللی امنیتی بود؛ عمده فعالیت این شرکت خصوصی کمک به افراد برای فرار از وضعیت‌های سخت در خارج از آمریکا بود.

به گزارش مجله “ونیتی فر” آقای تیلور ازطریق شرکت خصوصی خودش به دهها مشتری برای فرار کمک کرده و از آنها ارقامی بین ۲۰ هزار تا ۲۰ میلیون دلار برای هر مورد عملیات دریافت کرده است.

فرار سلطان خودروسازی: چگونه کارلوس گون از دست ژاپنی‌ها گریخت؟

بر اساس آنچه رسانه‌های مختلف تا کنون گزارش داده‌اند، برنامه‌ریزی برای فرار مدیرعامل سابق خودروسازی نیسان بین چند هفته تا چند ماه طول کشید.

تصاویر دوربین‌های مدار بسته که تلویزیون “ان‌اچ‌کی” ژاپن آنها را پخش کرده آقای گون را در حال ترک خانه‌اش و رفتن به هتلی در همان حوالی نشان می‌داد؛ جایی که او با دو نفر دیگر ملاقات کرد.

این سه نفر سپس سوار قطاری به مقصد اوساکا شدند و به هتلی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی “کانسای” در غرب ژاپن رفتند.

تصور می‌شود آقای گون در دو جعبه شبیه چمدان بزرگ پنهان شده که بعدا بدون کنترل شدن توسط ماموران ژاپنی به یک جت شخصی انتقال یافته.

ماه پیش هم دادگاهی در ترکیه یکی از مدیران شرکت “ام‌ان‌جی”- شرکت هوایی حمل بار ترک- و دو خلبان آن را به نقش داشتن در فراری دادن مدیرعامل سابق نیسان محکوم کرد.

کارلوس گون برای اولین بار به اتهام فساد مالی و گزارش کردن حقوق و مزایای خود، کمتر از میزان واقعی طی پنج سال- در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی دستگیر شد.

سپس اتهامات دیگری هم توسط شرکت نیسان به این موارد اضافه شد؛ از جمله استفاده از پولهای در اختیار او برای مقاصد شخصی.

او چندین ماه در زندان و در حصر خانگی بود و همه حرکات او بصورت ۲۴ ساعته تحت نظر بود؛ در این مدت البته او از اینترنت محروم نبود.

آقای گون پس از فرار از ژاپن در لبنان یک کنفرانس خبری برگزار کرد و تمامی اتهامات علیه خود را رد کرد و سیستم قضایی ژاپن را “متقلب” خواند.

او خود را به “گروگان” در ژاپن تشبیه کرد که دو گرینه بیشتر نداشت؛ در آنجا بماند و بمیرد یا از آن کشور فرار کند.

مدیر عامل سابق نیسان در این کنفرانس خبری گفته بود بازجویی‌های او تا ۸ ساعت طول می‌کشیده و او از دیدار با همسرش محروم شده بود.