وزارت خزانه‌داری آمریکا در حالی روز سه‌شنبه دور جدید تحریم‌های این کشور علیه روسیه را اعلام کرد که نام آلینا کابائوا، دوست‌دختر احتمالی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز در فهرست تحریم‌شدگان دیده می‌شود.

از آلینا کابائوا، قهرمان پیشین المپیک در رشته ژیمناستیک در گزارش رسانه‌ها به عنوان شریک زندگی ولادیمیر پوتین یاد شده است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرده که اعتبار ویزای آلینا کابائوا را به حالت تعلیق درآورده است. دولت آمریکا همچنین محدودیت‌هایی برای این تبعه ۳۹ ساله روسیه در زمینه مالکیت در نظر گرفته است.

بنا به اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا آلینا کابائوا در راس یک شرکت رسانه‌ای روس فعالیت می‌کند که در حال تبلیغ در دفاع از تهاجم نظامی به اوکراین است.

الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین پیش از این با انتقاد از فعالیت‌های شرکت رسانه‌ای آلینا کابائوا از کشورهای غربی خواسته بود او را تحریم کنند.

آلینا کابائوا سابقه عضویت در دومای روسیه را نیز دارد. بریتانیا و اتحادیه اروپا پیش از این به ترتیب طی ماه‌های مه و ژوئن تحریم‌هایی را علیه او وضع کرده بودند.

در فهرست تحریم‌شدگان وزارت خزانه‌داری آمریکا نام آندری گوریف، الیگارش سرشناس روس نیز دیده می‌شود. این مرد ثروتمند روس صاحب دومین خانه بزرگ لندن پس از کاخ باکینگهام است. ویلای او در لندن ۲۵ اتاق خواب دارد.

آمریکا پیش از این در ماه آوریل اسامی کاترینا تیخونوا و ماریا ورونتسوا، دو دختر ولادیمیر پوتین را در فهرست تحریم‌شدگان قرار داده بود.