وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای رسمی که روز سه‌شنبه منتشر کرد خبر داد که برای سه ایرانی به اتهام «صادرات غیرقانونی کالا» پرونده تشکیل داده است. این افراد به نقض تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران متهم شده‌اند.

در این بیانیه رسمی، نام این سه فرد آرش یوسفی جم، ۳۲ ساله، و ساکن انتاریوی کانادا، امین یوسفی جم، ۳۳ ساله، و ساکن انتاریوی کانادا، و همچنین عبدالله مومنی رُستنی، ۴۴ ساله، و «احتمالا» ساکن ایران قید شده است.

از این میان، مطابق این بیانیه، آرش یوسفی جم کمتر از یک ماه پیش در آمریکا دستگیر شده است.

این سه نفر در فاصله زمانی ژانویه ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۷ برای تهیه کالاهایی در آمریکا و ارسال آنها به ایران «تبانی کرده‌اند». ۹ بُرد الکتریکی و یک برد سی‌پی‌یو از جمله کالاهایی قید شده که این افراد سعی در صادرات‌شان داشته‌اند.

در کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا آمده است که متهمان «بدون گرفتن مجوزهای لازم» کالاهای آمریکایی را «از طریق امارات متحده عربی» به ایران رسانده‌اند.

این افراد در صورت محکومیت به پنج سال زندان و ۲۵۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم خواهند شد.

دولت دونالد ترامپ در آمریکا از زمان خروج از توافق اتمی موسوم به برجام سیاست فشار حداکثری را در پیش گرفت و ابزاری که بیش از همه برای اجرای این سیاست به کار برده تحریم اقتصادی و سیاسی بوده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، و چند تن دیگر از مقام‌های ارشد دولت ترامپ هنگام اعلام دور پیشین تحریم‌های گسترده علیه ایران دولت ترامپ تا ژانویه ۲۰۲۱ «سیلابی» از تحریم‌های جدید علیه ایران وضع می‌کند

دولت آمریکا برای آن‌که تهران «رفتار» خود را در گستره‌ای از مسائل از جمله برنامه اتمی، مسائل منطقه‌ای، موشکی یا حملات سایبری «تغییر دهد»، از توافق اتمی خارج شد، تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال کرد و خواستار انجام مذاکرات تازه‌ای شده ‌است. دولت ایران انجام مذاکرات احتمالی را «مشروط» به برچیدن تحریم‌ها کرده ‌است.

این تحریم‌ها به‌ویژه در ماه‌های منتهی به پایان ریاست جمهوری ترامپ افزایش چشمگیر داشته است.

در همین زمینه چند رسانه در آبان‌ماه گذشته خبر دادند که دولت دونالد ترامپ در ده هفته مانده تا روز ادای سوگند ریاست‌ جمهوری جو بایدن «سیلابی» از تحریم‌های جدید علیه ایران وضع می‌کند.

جمهوری اسلامی برای مقابله با این تحریم‌های روزافزون به شیوه «دور زدن» تحریم‌ها متوسل شده و برای این کار بیشتر از ایرانی‌های مقیم خارج، مخصوصا در کانادا و دوبی، بهره گرفته است.