وزیر خارجه آمریکا می گوید در هفته ها و نه ماه های آینده مشخص خواهد شد که آیا می توان به صورت متقابل به توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، بازگشت یا نه.

آنتونی بلینکن در مصاحبه ای با رادیو “ان پی آر” آمریکا گفت هنوز معتقد است که می توان در هفته های پیش رو به برجام بازگشت و “این بهترین اتفاق برای امنیت این کشور و متحدان و شرکایش در منطقه خواهد بود.”

او گفت: “به نظر من چند هفته وقت داریم تا ببینیم می توانیم به اجرای متقابل تعهدات بازگردیم.”

او گفت “وقت خیلی خیلی تنگ است” چون ایران “به نقطه ای که بتواند در زمان خیلی خیلی کوتاه مواد اتمی کافی برای یک بمب هسته ای تولید کند نزدیک و نزدیکتر می شود.”

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد اگر در چند هفته آتی مذاکرات به نتیجه نرسد آمریکا به شیوه ای دیگر وارد عمل خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا همزمان با برگزاری روز دیگری از دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام اظهار نظر می کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران به نقل از علی باقری کنی، رئیس هیات مذاکره کننده ایران، می گوید مذاکرات رو به جلو در حرکت است و اختلاف‌ها کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفته ایران و ایالات متحده از طریق متن مکتوب غیررسمی، نظرات خود را در موضوعات چهارگانه رفع تحریم‌ها، اطمینان از رفع موثر تحریم‌ها، تعهدات هسته‌ای و راستی‌آزمایی ارائه کردند و هیات‌ها در حال بررسی این متون هستند.

یک دیپلمات هم بدون افشای نام به ایرنا گفته “اصل راستی‌آزمایی که زمانی جزو موضوعات اصلی مورد مخالفت طرف‌های غربی بود، اکنون به رسمیت شناخته شده و بحث در خصوص ساز و کارهای انجام راستی‌آزمایی همچنان ادامه دارد.”

همزمان وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته که طرف‌های غربی به دنبال توافق موقت هستند اما جمهوری اسلامی به دنبال یک توافق دائمی است.

او همچنین گفته که پیشنهاداتی برای یک توافق موقت به ایران داده شده که ایده آل نیست اما تهران در حال بررسی آن است.

آقای جلال زاده با اشاره به این توافق موقت گفته اگر غربی ها خواهان کاهش غنی سازی ایران هستند باید تحریم ها را بردارند.

در حالی که مذاکرات وین برای احیای برجام ادامه دارد انتشار یک انیمیشن در پایگاه اطلاع رسانی رهبر حکومت ایران به نام “انتقام” که در آن ترور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از سوی حامیان قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به تصویر کشیده شده جنجال آفرین شده و عده ای مانند لینزی گراهام از سناتور های با سابقه کنگره آمریکا خواستار خروج واشنگتن از مذاکرات احیای برجام شده اند.

آقای گراهام در حساب توییتری خود نوشته باور نمی کند که انتشار یک ویدیو که در آن رییس جمهوری سابق آمریکا رسما به ترور تهدید شده در وب سایت رهبر ایران از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری فعلی این کشور، بدون جواب مانده است.

آقای گراهام نوشته واکنش درخور، تعلیق تمام مذاکرات با ایران است و گفته بی جواب ماندن این حرکت از سوی آمریکا نشانه ضعف بیش از حد این کشور از چشم ایران و دیگر کشورها خواهد بود.

همزمان جمعی از کهنه سربازان آمریکایی و خانواده آنها روز پنجشنبه از دولت جو بایدن خواستند که تا وقتی که قربانیان حملات تروریستی از سوی ایران و یا نیروهای نیابتی اش غرامت دریافت نکرده اند پول های مسدود شده ایران را در قالب مذاکرات احیای برجام آزاد نکند.

بیش از هزار نفر از این کهنه سربازان و خانواده های سربازانی که در بمب گذاری ها و حملات دیگر در عراق کشته یا مجروح شده اند در نامه ای به رئیس جمهوری آمریکا از او خواسته اند که با گروهی از آنها ملاقات کند.

این عده در نامه خود به رئیس جمهوری آمریکا نوشته اند که با او درباره لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای موافقند اما معتقدند قبل از اینکه حتی یک دلار از دارایی های مسدود شده ایران آزاد شود باید غرامت خانواده قربانیان رژیم این کشور در آمریکا پرداخت شود.

این نامه در حالی منتشر شده که در گفتگوهای وین بر سر احیای برجام ادامه دارد، یکی از خواسته های ایران آزاد شدن میلیاردها دلار دارایی های مسدود شده این کشور در پی تحریم های آمریکاست.