دولت آمریکا می‌گوید تصمیم به راه‌اندازی مرکزی در رابطه با مداخله خارجی‌ها در انتخابات کشور گرفته است.

دولت جو بایدن روز دوشنبه ۶ اردیبهشت اعلام کرد بر اساس ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا «از تلاش‌های روسیه و دیگر دشمنان کشور برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا»، نهاد جدیدی با نام «مرکز نفوذ بدخواهانه خارجی» راه‌اندازی خواهد شد.

این نهاد در دفتر اداره‌کننده اطلاعات ملی ایالات متحده که وظیفه هماهنگی برای هم‌رسانی اطلاعات میان سرویس‌های جاسوسی آمریکا را بر عهده دارد، دایر خواهد شد.

دفتر اداره‌کننده اطلاعات ملی ایالات متحده نیز اعلامیه‌ای منتشر کرد که می‌گوید «مرکز نفوذ بدخواهانه خارجی» بر روی هماهنگی و ادغام اطلاعات مربوط به اعمال نفوذ خارجی‌ها، تحلیل و ارزیابی این اطلاعات و نهایتا نظارت و ایجاد یک درک بهتر از چالش‌ها متمرکز خواهد بود.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شد، همواره از اعمال نفوذ و تلاش برخی کشورهای خارجی برای تاثیرگذاری در نتایج انتخابات اظهار نگرانی کرده‌اند.

رابرت مولر بازرس ویژه در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا به مدت ۲۲ ماه تحقیقاتی را انجام داد که هدف از آن بررسی تبانی احتمالی اعضای کمپین انتخاباتی آقای ترامپ با مقامات روسیه بود.

اگرچه اعضای کمپین انتخاباتی و کسانی که مظنون به همدستی با روسیه بودند تبرئه شدند، اما ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا بر اصل تلاش دولت روسیه جهت تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات به قوه خود باقی ماند.

در جریان انتخابات پارسال ریاست جمهوری آمریکا نیز هشدارهایی نسبت به تلاش ایران، چین و روسیه برای اعمال نفوذ در نتایج انتخابات منتشر شد؛ از جمله مقامات پلیس فدرال، اف بی‌ای، و وزارت امنیت میهن آمریکا روز ۹ آبان در بیانیه مشترکی اعلام کردند، هکرهای ایرانی عامل موجی از ایمیل‌های تهدید آمیز برای هزاران آمریکایی هستند و آنها همچنین موفق شدند که به داده‌های اطلاعاتی رای‌دهندگان دسترسی پیدا کنند.

مقام‌های آمریکایی ایران را متهم کرده بودند که در راستای کارزار انتشار اطلاعات غلط، ویدئویی ساخته است که نشان می‌داد برگه‌های جعلی رای از جمله از خارج آمریکا پست می‌شوند.

اسناد اطلاعاتی آمریکا که ماه مارس از حالت محرمانه خارج و منتشر شد، می‌گوید ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دستور عملیات نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری پارسال آمریکا را برای کمک به پیروزی ترامپ مقابل جو بایدن صادر کرده است.

این اسناد می‌گویند ایران تلاش کرده مشروعیت نتایج انتخابات را زیر سوال ببرد.