Screen Shot 2022-03-13 at 10.49.18 PM
یک مقام ارشد دولت آمریکا به روزنامه وال‌استریت جورنال گفت ایالات متحده با روسیه درباره درخواست اخیر این کشور مذاکره نخواهد کرد و اگر تا هفته آینده روسیه بر خواسته خود اصرار کند و این درخواست را پس نگیرد، آمریکا دنبال راه‌حل‌های جایگزین از جمله توافق موقت با تهران خواهد رفت.
این مقام دولتی که نام او اعلام نشده است،‌ درخواست روسیه را فراتر از برجام دانسته و گفته است توافق موقت با ایران می‌تواند شامل کاهش تحریم‌ها در قبال توقف برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران باشد. دولت ایران در ماه‌های گذشته بارها ایده توافق موقت را رد کرده است.
روسیه در روزهای اخیر از آمریکا خواسته است تضمین کتبی بدهد که پس از احیای برجام، تحریم‌های غرب علیه آن کشور به‌‌دلیل تجاوز به اوکراین، روی همکاری‌های اقتصادی و نظامی مسکو و تهران تاثیر نخواهد گذاشت.
نشست کشورهای عضو برجام در وین برای احیای این توافق

هشدار سه قدرت اروپایی: توافق اتمی با ایران می‌تواند به‌ خاطر خواسته روسیه از هم بپاشد

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای، با دفاع از شرط کشورش گفته است هدف برجام این است که ایران بتواند روابط عادی اقتصادی با جهان از جمله روسیه داشته باشد و به همین دلیل در صورت دستیابی به یک توافق، روابط تجاری مسکو با تهران باید از تحریم‌های کنونی و آینده اتحادیه اروپا و ایالات متحده معاف شود.
دولت آمریکا پیشتر در واکنش به این درخواست گفته بود تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، ارتباطی با برجام ندارد.
وال‌استریت جورنال نیز در گزارش خود به نقل از مقام‌ ارشد دولت آمریکا نوشته که درخواست روسیه «جدی‌ترین مانع» در مسیر دستیابی به توافق برای احیای برجام است.
کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات برجام شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه، نیز در دو روز گذشته هشدار داده‌اند که پافشاری روسیه بر شرط جدیدش، «به گروگان گرفتن» برجام است و می‌تواند احیای توافق هسته‌ای را از بین ببرد.
دو روز پیش خبرگزاری فرانسه نیز از قول یک دیپلمات غربی گزارش داد که اگر قطعی بودن تصمیم روسیه برای انسداد توافق احیای برجام مشخص شود، «وظیفه داریم گزینه‌های دیگر را بررسی کنیم و اجازه نمی‌دهیم روسیه برجام را به گروگان بگیرد».