آمریکا نماینده ویژه برای ‘برگرداندن دموکراسی به ونزوئلا’ تعیین کرد

امروز (جمعه ۲۵ ژانویه) آقای گوآیدو در پاسخ به پیشنهاد مذاکره از سوی نیکلاس مادورو گفت راضی به “مذاکره ساختگی” نخواهد شد اما همچنان حاضر است گزینه “عفو” را برای آقای مادورو مدنظر قرار دهد.

ونزوئلا از چند روز پیش که آقای گوآیدو خود را رئیس‌جمهوری موقت خوانده وارد مرحله جدیدی از تنش شده و در حالی که کشورهای غربی چون آمریکا، آلمان و کانادا رهبری آقای گوآیدو را به رسمیت شناخته‌اند، ایران، روسیه، کوبا و چند کشور دیگر هم بر حمایت از نیکلاس مادورو تاکید کرده‌اند.

نیکلاس مادورو که همین چند هفته پیش با سوگند یادکردن مجدد، دور جدید ریاست جمهوری خود را به مدت ۶ سال آغاز کرد این اقدام رئیس مجلس ملی را “کودتا” خوانده و ضمن متهم کردن آمریکا به طراحی آن، از تمامی دیپلمات‌ها سفارت آمریکا در کاراکاس خواسته خاک ونزوئلا را ترک کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است فردا (شنبه) جلسه اضطراری برای بررسی بحران ونزوئلا برگزار کند.

بحران قدرت در ونزوئلا در حالی وارد ادامه یافته که نیکلاس مادورو از حمایت ارتش برخوردار است اما مخالفان دولت رهبری حوآن گوآیدو را مشروع می‌دانند.

بر همین اساس هم آقای گوآیدو از ارتش خواسته به “صفوف مردم” بپیوندند و از رهبری او برای به دست گرفتن ریاست دولت انتقالی حمایت کنند.

آقای گوآیدو همچنین یک بار دیگر درخواست برگزاری راهپیمایی سراسری شده و گفته این راهپیمایی باید با هدف وادار کردن نیکلاس مادورو به استعفا و کناره‌گیری برگزار شود.

مخالفان مشغول برنامه‌ریزی برای یک تظاهرات سراسری دیگر هستندمخالفان مشغول برنامه‌ریزی برای یک تظاهرات سراسری دیگر هستند

مادورو: ضدآمریکایی نیستم

در همین حال، آقای مادورو که چند روز پیش دستور قطع رابطه با آمریکا را داده بود و به دیپلمات‌ها سفارت آمریکا ۷۲ ساعت فرصت داده بود تا خاک ونزوئلا را ترک کنند، امروزگفته با وجود قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن، ونزوئلا همچنان به فروش نفت به آمریکا ادامه خواهد داد. آقای مادورو گفته است: “ضدآمریکایی نیستم”.

او امروز در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: “من یک آمریکاستیز نیستم. آمریکا خیلی بیش از دونالد ترامپ است.”

آقای مادورو گفت اگر آمریکایی‌ها همچنان از ونزوئلا نفت بخرند، فروش نفت به آنها ادامه خواهد داشت.

ونزوئلا صاحب بزرگترین ذخایر نفت جهان است.

فعالان در ونزوئلا می‌گویند تاکنون ۱۴ نفر در جریان سرکوب تظاهرات مخالفان مادورو کشته شده‌اندفعالان در ونزوئلا می‌گویند تاکنون ۱۴ نفر در جریان سرکوب تظاهرات مخالفان مادورو کشته شده‌اند

این در حالی است که اگر بتوان این سخنان آقای مادورو را “چراغ سبزی” برای جلب نظر واشنگتن ارزیابی کرد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، تاکید کرده آمریکا جلوی منابع مالی ونزوئلا را باید بگیرد تا به دست نیکلاس مادورو نرسد.

آقای بولتون که در پایتخت آمریکا در فضای باز کاخ‌سفید با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت حاضر است در شرایطی بیشتر درباره این موضوع با جزییات صحبت کند اما به صورت خلاصه تصریح کرد که دولت آمریکا مشغول بررسی امکان سرازیر کردن پول‌های ونزوئلا به سوی مخالفان آقای مادورو است.

همزمان نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در توییتی با «مردم» ونزوئلا ابراز همبستگی کرده و گفته که آنها ضد حکومتی «خودکامه» به خیابان‌ها ریخته‌اند.

سناتور دیک دوربین، نفر دوم حزب دموکرات در سنای آمریکا هم در توییتر خبر داده که با آقای گوایدو تلفنی صحبت کرده و به او اطمینان داده در کنار اوست.

سناتور مارکو روبیو، از حزب جمهوری‌خواه، هم در برنامه‌های تلویزیونی مختلفی در آمریکا حاضر شد و از ایده حمله نظامی احتمالی به ونزوئلا حمایت کرد.

ولادیمیر پادرینو، وزیردفاع ونزوئلا گفته ارتش حامی نیکلاس مادورو استولادیمیر پادرینو، وزیردفاع ونزوئلا گفته ارتش حامی نیکلاس مادورو است

پیشتر، وزیر خارجه آمریکا هم گفته بود که آقای مادورو به لحاظ اخلاقی ورشکسته است و خواهان تشکیل جلسه ویژه شورای امنیت درباره ونزوئلا شده بود.

اما این سیاست آمریکا یک مخالف بزرگ هم در جهان دارد. روسیه با انتقاد از حمایت از آقای گوایدو می‌گوید که این حرکت مخالف قوانین بین‌المللی است و منجر به راه افتادن «حمام خون» خواهد شد.

نیکلاس مادورو در روز پنجشنبه گفت که حدود بیست دقیقه با رئیس جمهوری روسیه صحبت کرده است. او گفت که آقای پوتین در این گفت‌وگو به او اطمینان داده که روسیه در کنار مردم ونزوئلاست.

کرملین هم گزارشی از این گفت‌وگوی تلفنی منتشر کرده که در آن دخالت کشورهای دیگر در امور ونزوئلا را محکوم کرده است.

اما به نظر می‌رسد که دولت آمریکا حق خود می‌داند که درباره ونزوئلا اظهار نظر کند. جان بولتون، گفته که ونزوئلا در نیم‌کره‌ای قرار گرفته که آمریکا هم آنجاست و برای همین آمریکا « وظیفه مخصوصی» در آنجا دارد.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort