دولت آمریکا گفته است که توضیحی در مورد دهها شی ناشناس پرنده که توسط خلبانان نظامی دیده شده، ندارد.

گزارشی که پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا روز جمعه منتشر کرد، خاطرنشان می‌کند از سال ۲۰۰۴ به این سو ۱۴۴ گزارش در مورد مشاهده شیء ناشناس پرنده وجود دارد اما همه این موارد غیرقابل توضیح هستند.

این گزارش، احتمال فرازمینی بودن این اشیاء را رد نمی‌کند.

کنگره آمریکا پس از آنکه ارتش ایالات متحده نمونه‌های متعددی از اشیایی را دید که به طور نامنظم در آسمان حرکت می‌کنند، خواهان گزارش وزارت دفاع در این مورد شد.

پنتاگون اوت سال پیش گروه ویژه پدیده‌های هوایی ناشناس را تأسیس کرد تا گزارش‌های موجود را بررسی کند.

پنتاگون گفت کار این گروه “کشف، تجزیه و تحلیل و فهرست‌بندی” این رویدادها و همچنین “کسب بینش” در مورد “ماهیت و ریشه” بشقاب پرنده‌ها بود.

این گزارش چه می‌گوید؟

گزارش داخلی پنتاگون که روز جمعه منتشر شد می‌گوید بیشتر ۱۴۴ مورد گزارش شده از “پدیده‌های هوایی ناشناخته”، در دو سال گذشته، پس از اینکه نیروی دریایی ایالات متحده سازوکار گزارش دهی استانداردی ایجاد کرد، رخ داده است.

پنتاگون اوت سال پیش گروه ویژه پدیده‌های هوایی ناشناس را تأسیس کرد تا گزارش‌های موجود را بررسی کند.
پنتاگون اوت سال پیش گروه ویژه پدیده‌های هوایی ناشناس را تأسیس کرد تا گزارش‌های موجود را بررسی کند.

در ۱۴۳ مورد گزارش شده، این گزارش‌ها “اطلاعات کافی در مجموعه داده ما ندارند تا حوادث را به توضیحات خاص نسبت دهند”.

این گزارش گفت “هیچ نشانه مشخصی وجود ندارد که توضیحی برای موجودات غیرزمینی در مورد این اشیاء باشد اما در عین حال احتمال آن را رد نمی‌کند.”

در این گزارش آمده است که پدیده‌های هوایی ناشناخته “احتمالاً فاقد یک توضیح واحد است”. برخی می‌توانند فناوری‌های کشور دیگر مانند چین یا روسیه باشند، برخی دیگر می توانند پدیده های جوی طبیعی مانند بلورهای یخ باشند که می‌توانند در سیستم های راداری ثبت شوند.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که برخی از این مشاهدات “می‌توانند مربوط به پیشرفت‌ها و برنامه‌های طبقه بندی شده نهادهای آمریکایی” باشند.

در این گزارش آمده یک مورد که آنها “با اطمینان بالا” می‌توانند در مورد آن اظهارنظر کنند، “یک بالن بزرگ بوده که “بادش در حال خالی شدن بوده است.”

این گزارش می‌گوید پدیده‌های هوایی ناشناخته “یک مساله ایمنی در مسئله پروازهاست و ممکن است چالشی برای امنیت ملی ایالات متحده باشد”.

کارگروه ویژه پنتاگون “به دنبال راه‌های جدیدی برای افزایش جمع آوری” گزارش‌ها و به دست آوردن اطلاعات بیشتر است و به گفته گزارش، این نهاد با “بودجه اضافی” می‌تواند “در باره موضوعات مندرج در این گزارش” بیشتر مطالعه کند.

چه سند و مدرکی وجود دارد؟

وزارت دفاع آمریکا فیلم‌هایی از پدیده‌های هوایی ناشناخته را در آوریل سال ۲۰۲۰ منتشر کرد. این وزارتخانه گفت این فیلم‌ها توسط نیروی دریایی آمریکا فیلمبرداری شده بودند.

ماه گذشته در برنامه ۶۰ دقیقه شبکه خبری سی بی اس، دو خلبان سابق نیروی دریایی در مورد دیدن یک شیء در اقیانوس آرام بحث کردند که به نظر می‌رسید عین حرکت آنها را انجام می‌دهد.

آلکس دیتریش، خلبان سابق نیروی دریایی و یکی از شاهدان به بی‌بی‌سی گفت این شیء “بسیار سریع و بسیار نامنظم در حال حرکت بود و ما نمی‌توانستیم پیش بینی کنیم که به کدام سمت می‌چرخد، چطور جا به جا می‌شود یا سیستم پیشرانه آن چیست.”

“هیچ ردی از دود و پیش‌رانشی نداشت. هیچ سطح کنترل پرواز آشکاری برای مانور دادن به شیوه‌ای که داشت مانور می‌داد نداشت.”