رئیس کمیسیون اروپا می‌گوید آمریکا و اتحادیه اروپا مناقشه ۱۷ ساله خود بر سر سوبسید شرکت‌های هواپیماسازی را حل کرده‌اند.

اورزولا فون در لاین پیش از جلسه با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در بروکسل گفت که این توافق “فصل تازه‌ای” در روابط دو طرف باز می‌کند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۴ درگیر پرونده‌های شکایت به سازمان تجارت جهانی در ارتباط با سوبسیدهایی هستند که بوئینگ، شرکت هواپیماسازی آمریکایی و ایرباس، رقیب اروپایی آن دریافت می‌کنند.

دو طرف در ماه مارس هم توافق کرده بودند که به مدت چهار ماه تعرفه‌های ۱۱ و نیم میلیارد دلاری روی صادرات کالا مانند شراب از اروپا و سیگار از آمریکا را که بعد از تنش تجاری در دوره دونالد ترامپ وضع شده بود، تعلیق کنند.

امروز واشنگتن و بروکسل قرار بود درباره تمدید این تعلیق به مدت پنج سال توافق کنند و هم‌زمان درباره مجوز ارائه سوبسیدها به توافقی کلی برسند.

به گزارش رویترز خانم فون در لاین گفت که جلسه او با آقای بایدن در حالی برگزار می‌شود که پیشرفت مهمی درباره شرکت‌های هواپیماسازی به دست آمده است.

او گفت: “این در واقع فصل تازه‌ای در روابط ما باز می‌کند چون بعد از ۱۷ سال مناقشه، از اقدام حقوقی به همکاری در زمینه هواپیماها رسیدیم.”

این توافق به دو طرف اجازه خواهد داد که روی تهدیدی تمرکز کنند که چین به عنوان رقیب تازه در صنعت هواپیماهای تجاری برای آنها ایجاد کرده است.

ایرباس
جنگ سوبسید شرکت‌های هواپیماسازی سال‌ها بر تجارت اروپا و آمریکا سایه انداخته بود

علاوه بر این یکی از دو مشکل بزرگ تجاری بازمانده از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ بین دو طرف حل می‌شود.

مناقشه دیگر به تعرفه‌ واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا مربوط می‌شود که آمریکا به دلیل نگرانی‌های مربوط به امنیت ملی در زمان آقای ترامپ وضع کرده بود.

کمیسیون اروپا که بر سیاست‌های تجاری اتحادیه نظارت می‌کند، ماه گذشته میلادی تصمیم قبلی برای دو برابر کردن تعرفه‌های مربوط به واردات موتورهای هارلی دیویدسون، ویسکی آمریکایی و قایق موتوری از آمریکا را تعلیق کرد و از وضع تعرفه جدید روی کالاهای بیشتر آمریکایی مانند کفش‌های ورزشی و لوازم آرایشی خودداری کرد