وزارت امور خارجه آمریکا بیانیه‌ای به شرح زیر منتشر کرده و گفته است که این بیانیه به طور مشترک توسط کشورهای آلبانی، آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، السالوادور، هندوراس، گوآتمالا، جمهوری مقدونیه شمالی، نیوزیلند، نروژ، پاراگوئه، سنگال، سوئیس، بریتانیا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا امضا شده است.

در این بیانیه آمده است:

ما عمیقا درباره زنان و دختران افغان و حق آنان در برخورداری از تحصیل، اشتغال و آزادی تحرک نگرانیم. ما از کسانی که قدرت و اقتدار حکومتی را در سراسر افغانستان در اختبار دارند می‌خواهیم صیانت از این حقوق را تضمین کنند.

زنان و دختران، و همچنین مردم افغانستان، مستحق آن هستند که در محیطی ایمن و برخوردار از امنیت و حیثیت زندگی کنند. لازم است از هر شکلی از تبعیض و سوء‌رفتار جلوگیری شود. ما اعضای جامعه بین‌المللی برای کمک به آنان از طریق حمایت و اعطای کمک‌های بشردوستانه اعلام آمادگی می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که صدای آنان شنیده می‌شود.

ما از نزدیک نحوه اقدام دولت آتی افغانستان را در راستای تضمین حقوق و آزادی‌هایی که طی بیست سال گذشته به بخشی جدایی ناپذیر از حیات زنان و دختران افغانستان تبدیل شده زیر نظر خواهیم داشت.

 • جلسه اضطراری پارلمان بریتانیا درباره افغاستان از ‘اهمیت بحران’ حکایت دارد

  داوود قاریزاده — بی بی سی، از مقابل پارلمان

  داوود قاریزاده

  جلسه اضطراری پارلمان بریتانیا در وسط تعطیلات تابستانی نماینده‌ها نشان دهنده اهمیت افغانستان و بحران جاری در این کشور است.

  تقریبا همه نمایندگان، هم از حزب مخالف و هم از حزب حاکم شدیدا از سیاست های دولت بریتانیا انتقاد کردند. بعضی گفتند وضعیت امروز افغانستان به معنی ناکامی اطلاعاتی و بزرگترین شکست سیاست خارجی برینانیا در تاریخ معاصر این کشور است.

  حالا پارلمان بریتانیا تلاش دارد با وارد کردن فشار بر دولت، روند خروج تمامی افغان های آسیب پذیر را تسریع کند.

  در بیرون پارلمان، عده‌ای از افغان های مقیم بریتانیا از شهر های مختلف جمع شده اند تا اعتراض شان را نسبت به وضعیت بشری در افغانستان ابراز کنند.

  اینها با حمل پرچم دولت مخلوع و پوسترهایی از عملکرد طالبان، خواستار رسیدگی به وضعیت افغان هایی شدند که گیر مانده اند.