ر رسانه‌های مختلف آمریکایی از قول چند مقام نظامی این کشور نوشته‌اند که بعد از نزدیک به ۲۰ سال، همه سربازان آمریکایی و دیگر نیروهای ناتو از پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل تخلیه شده‌اند.

این پایگاه بزرگترین مقر نیروهای آمریکایی در افغانستان بود و در اوج حضور آنها تا ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی را در خود جای داده بود.

خبر تخلیه بگرام نشانه‌ای از نزدیک شدن خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان است، روندی که آمریکا و متحدانش می‌خواهند تا ۱۱ سپتامبر به انجام برسانند.

همزمان با خروج نظامیان خارجی از افغانستان، نگرانی‌ها از بالا گرفتن ناامنی و خشونت تشدید شده است. نیروهای دولتی افغانستان و طالبان در هفته‌های اخیر درگیری‌های متعددی داشته‌اند.

خبرگزاری فرانسه خبر تخلیه بگرام را از قول یک مقام نظامی آمریکا که خواسته نامش فاش نشود تایید کرده است. این مقام نگفته است که بگرام کی رسما به نیروهای افغانستان تحویل داده می‌شود.

آسوشیتدپرس از قول دو مقام نظامی آمریکایی گزارش داده که پایگاه بگرام به نیروهای افغانستان تحویل داده شده است. این دو مقام به شرط فاش نشدن هویتشان صحبت کرده‌اند و گفته‌اند اجازه رسانه‌ای کردن این مطلب را نداشته‌اند.

پایگاه بگرام بارها هدف حملات نیروهای طالبان قرار گرفته بود.

توضیح ویدئو، افغانستان: سقوط دست‌کم ده ولسوالی به دست طالبان

آسوشیتدپرس می‌گوید آمریکا به دلایل امنیتی حاضر نیست فاش کند که آخرین نظامی آمریکایی چه موقعی افغانستان را ترک خواهد کرد.

علاوه بر این مساله تامین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل نیز هنوز مورد مذاکره است.

هم‌اکنون نظامیان آمریکا و ترکیه مسئول امنیت این فرودگاه هستند.