آمریکا چهار شرکت اماراتی و هنگ‌کنگی را به اتهام فروش محصولات پتروشیمی ایران تحریم کرد

آمریکا چهار شرکت اماراتی و هنگ‌کنگی، و همچنین یک شرکت ویتنامی را در ارتباط با ایران و کمک به جمهوری اسلامی برای فروش محصولات پتروشیمی تحریم کرد.‎

به گزارش روز چهارشنبه ۲۶ آذر سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت‌های «آلفا تک تریدینگ» و «پترولاینس» امارات همراه با شرکت‌های «کشتیرانی بین‌المللی دونگای» و «پتروشیمی جنوب شرق» (پتروچم ساوث ایست) هنگ‌کنگ را به اتهام همکاری با شرکت ترلیانس هنگ‌کنگ برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه صنایع پتروشیمی ایران به فهرست سیاه خود افزود.

آمریکا همچنین شرکت حمل و نقل محصولات پتروشیمی و گاز ویتنام را همراه با مدیر عامل آن، در رابطه با نقض تحریم‌های پتروشیمی ایران تحریم کرده است.‎

آمریکا شرکت ترلیانس (تریلینک) را بهمن پارسال به خاطر نقض تحریم‌ صنایع پتروشیمی ایران و فروش صدها میلیون دلار محصولات پتروشیمی کشور تحریم کرد.

از آن به بعد، چند شرکت متهم به همکاری با شرکت ترلیانس تحریم شده‌اند، از جمله برخی شرکت‌های اماراتی و چینی که شهریور امسال به لیست سیاه آمریکا اضافه شدند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۷ خرداد پارسال بخش‌هایی از صنعت پتروشیمی ایران را به اتهام حمایت از سپاه پاسداران تحریم کرده بود.

هلگا اشمیت (راست) هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام و عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران

نشست اعضای برجام؛ اروپا خواستار بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود شد

بر اساس آمارهای گمرک، ایران در سال ۹۷ بیش از ۱۴ میلیارد دلار صادرات محصولات پتروشیمی داشت که برابر یک سوم کل صادرات غیرنفتی ایران است.

گمرک ایران طی دو سال گذشته هیچ گزارشی از وضعیت صادرات پتروشیمی کشور نداده است.

دولت ترامپ اعلام کرده که تحریم‌ها علیه ایران را در هفته‌های آخر دولت کنونی آمریکا تشدید خواهد کرد و از جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب، خواسته است تا از این اهرم به‌وجود آمده علیه جمهوری اسلامی استفاده بهینه کند.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز سه‌شنبه هفته جاری اعلام کرد گفت‌وگوهای او و دیگر مقام‌های دولت ترامپ با تیم جو بایدن دربارهٔ ایران و برجام آغاز شده است.

او گفت: «سعی می‌کنیم آن‌ها را متقاعد کنیم که الان سال ۲۰۱۵ نیست. تقریباً سال ۲۰۲۱ است و تغییرات زیادی رخ داده است، بنابراین فرمول‌هایی که فکر می‌کردید چارچوب‌هایی خوبی برای مذاکره اصلی [برجام] هستند، امروز چندان مناسب نیستند».

آقای آبرامز در عین حال گفت اقدام‌هایی که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در رابطه با ایران انجام شد، به‌طور کامل بازگشت‌پذیر نیستند.

وی تحریم‌های اعلام شده در زمینه نقض حقوق بشر و مبارزه با تروریسم را از جمله اقدامات دولت ترامپ برای اعمال فشار حداکثری بر ایران ذکر کرد.