دولت آمریکا گفته است در گذرنامه‌های این کشور گزینه جنس سوم را اعمال خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال گفته است افزودن گزینه جنس سوم در کنار جنسیت مذکر و مونث، زمان می‌برد.

آقای بلینکن همچنین اعلام کرد که از این پس افراد اجازه خواهند داشت زن یا مرد بودن خود را در گذرنامه‌های خود انتخاب کنند.

پیش از این، افراد برای مشخص کردن جنسیت خود در صورت مغایرت با جنسیت ثبت شده در شناسنامه، به گواهینامه پزشکی احتیاج داشتند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت این وزارتخانه با سایر نهادها “برای اطمینان خاطر حاصل کردن از تجربه یک سفر راحت و روان برای دارنده گذرنامه” همکاری خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا بخشی از وب‌سایت خود را به این موضوع اختصاص داده است.

آقای بلینکن گفته است: من با این اقدام، تعهد ماندگار (دولت آمریکا ) را به جامعه اقلیت‌های جنسی ابراز می‌کنم.

این اقدام به شهروندان نان‌باینری (هویت جنسیتی غیردوگانه)، اینترسکس (بیناجنس) و جنسیت نامنطبق (هویت جنسیتی خارج از چهارچوب مرد یا زن بودن) آمریکا امکان انتخاب می‌دهد و تازه‌ترین اقدام دولت جو بایدن برای اقلیت‌های جنسی است.

آقای بایدن هفته پیش یک نماینده ویژه برای پیشبرد حقوق اقلیت‌های جنسی در سراسر دنیا منصوب کرد. دولت او همچنین اعلام کرده هزینه‌های روند تصدیق جنسیت کهنه سربازان ترنسجندر را تقبل می‌کند.

در حال حاضر چندین کشور در جهان اجازه می‌دهند فرد در اسناد و مدارک رسمی به جز گزینه‌های مرد و زن گزینه دیگری را هم انتخاب کند.

هند، پاکستان و نپال در گذرنامه‌های خود گزینه نان‌باینری دارند، در حالی که هلند اولین گذرنامه با جنسیت خنثی را در سال ۲۰۱۸ صادر کرد.

کریستی ایلان-کن فعال بریتانیایی در سال ۲۰۲۰ در دعوی حقوقی با دولت این کشور در مورد صدور گذرنامه‌های با جنسیت خنثی شکست خورد.

این پرونده قرار است در دیوان عالی بریتانیا مطرح شود.