ایالات متحده آمریکا روز جمعه ۲۶ شهریور یک شبکه مالی مرتبط با سپاه قدس ایران و گروه حزب‌الله لبنان را تحریم کرد.

بر اساس گزارشی که در وبسایت وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده است، شهروندان ایرانی، کویتی، لبنانی و چینی عضو این شبکه که برای کمک به انتقالات مالی حزب‌الله و جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، به لیست سیاه اضافه شدند.

خزانه‌داری آمریکا دو شهروند لبنان، دو کویتی، دو شهروند چین و هفت شهروند ایرانی عضو این شبکه را تحریم کرده است.

همچنین شش شرکت چینی و هنگ‌کنگی به همراه دو شرکت تایوانی و اماراتی به لیست تحریمها اضافه شدند.

حسین اسداله، محمدعلی دمیرچی‌لو، سمانه دمیرچی‌لو، سید مرتضی مینای هاشمی، محمدرضا کاظمی، مصطفی پوریا و امید یزدان‌پرست از شهروندان ایرانی هستند که روز جمعه به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

خزانه‌داری آمریکا می‌گوید حزب‌الله همچنان از بخش تجاری قانونی برای دریافت حمایت مالی و مادی جهت ادامه عملیات‌های تروریستی و تضعیف نهادهای سیاسی لبنان استفاده می‌کند.

خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا همچنین مرتضی مینایی هاشمی، تاجر ایرانی مقیم چین را که «برای رساندن پول به نیروهای قدس سپاه پاسداران» فعالیت می‌کرده به همراه دو شهروند چینی تحریم کرده است.

به گفته این وزارتخانه، افراد مورد اشاره از طریق شرکت‌هایی در هنگ‌کنگ عملیات نقل و انتقال مالی را انجام می‌داده‌اند.

در همین زمینه شرکت‌های «بلک دراپ اینت»، «چاینا ۴۹ گروپ» و «دامینه اوپتیک»، «پی‌سی‌ای شیانگ گانگ»، «ویکتوری سومو گروپ» و شرکت تجارت «یومی بِ چارم» در هنگ‌کنگ و چین به همراه شرکت‌های تجارت «تایوان بِ چارم» در تایوان و همیرا إنفوتیك در امارات به تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

تحریم این افراد و شرکت‌ها در حالی است که طی روزهای گذشته دو محموله محصولات نفتی ایران از طریق سوریه به لبنان رسیده و دو محموله محصولات نفتی دیگر نیز قرار است به زودی برای ارسال از طریق زمینی به خاک لبنان، به بنادر سوریه برسند.

این محموله‌ها با درخواست حزب‌الله لبنان به این کشور ارسال شده است.

آمریکا حزب‌الله، ایران و دولت سوریه به رهبری بشار اسد را تحت تحریم قرار داده است.