آمریکا یک شی پرنده ناشناس دیگر را هم سرنگون کرد

7

برای سومین روز متوالی جت‌های جنگنده آمریکا یک شی پرنده ناشناس دیگر را در ارتفاع بالا سرنگون کردند که شمار اشیای پرنده مشکوک در یک ماه گذشته را به چهار مورد می‌رساند.

ایالات متحده این چهارمین جسم پرنده ناشناس را بر فراز دریاچه هورون در نزدیکی مرز کانادا سرنگون کرد. سه مورد در ایالت آلاسکای آمریکا در نزدیکی کانادا و یکی دیگر بر فراز کانادا بوده است.

دستور انهدام این جسم پرنده را جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا صادر کرده است.

پیتر بوز، خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکا می‌گوید، این شی پرنده ناشناس ابتدا در روز شنبه بر فراز ایالت مونتانا مشاهده شد و هواپیماهای تجسس مورد مشکوکی مشاهده نکردند. اما روز یکشنبه با نزدیک شدن به حریم هوایی دریاچه هورون در ایالت میشیگان که حریم آن بر روی هواپیماهای عادی بسته است، باعث نگرانی و در نهایت ساقط شد.

گزارش شده که یکی از مقام‌های آمریکایی گفته این شی یک سازه هشت ضلعی بوده و هیچ محموله قابل مشاهده‌ای در آن دیده نشده است.

همچنین یکی از مقام‌های ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته که آنها هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه این شیء تهدید نظامی بوده یا دارای قابلیت‌های تجسسی است، در دست ندارند.

آمریکا از زمانی که ارتش این کشور یک بالن مشکوک به جاسوسی چین را در چهارم فوریه منهدم کرد، در حالت آماده‌باش قرار دارد.

گاهشمار مشاهده اجسام پرنده

  • ۴ فوریه: جنگنده‌های آمریکا یک جسم مشکوک را بر فراز آسمان کارولینای جنوبی سرنگون کردند. آمریکا می‌گوید جسم ساقط شده بالن تجسسی بوده که از چین برای نظارت بر مراکز حساس فرستاده شده است
  • ۱۰ فوریه: آمریکا یک جسم دیگر را در شمال آلاسکا سرنگون کرد که به گفته مقام‌ها فاقد هرگونه سیستم هدایتی بود
  • ۱۱ فوریه:‌ جنگنده آمریکایی یک «شی هوایی در ارتفاع بالا» را بر فراز یوکان کانادا در حدود ۱۶۰ کیلومتری مرز ایالات متحده سرنگون کرد. این بالن استوانه‌ای و کوچک‌تر از بالن اول توصیف شد
  • ۱۲ فوریه: جنگنده‌های آمریکا یک شی پرنده ناشناس دیگر را در نزدیکی دریاچه هورون ساقط کردند

مشاهده چهار شیء پرنده مشکوک در کمتر از دو هفته باعث نگرانی واشنگتن شده است.

چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در سنا، گفت که به او گفته شده دو مورد اخیر کشف شده در واقع بالن‌هایی بسیار کوچک‌تر از بالن اول بوده‌اند که در ایالت کارولینای جنوبی سرنگون شد.

قطعاتی از این بالن در آب‌های ساحلی کارولینای جنوبی پیدا شده که نشان می‌دهد متعلق به چین و یک پرنده تجسسی بوده است.

چاک شومر گفته کنگره آمریکا باید فورا موضوع دخالت چین در این مساله را بررسی کند.

چین این موضوع را رد کرده که برای جاسوسی بالن فرستاده بوده و گفته این فقط یک وسیله هواشناسی بوده که از مسیر خود منحرف شده بود.

درباره اجسام دیگر سرنگون شده هنوز کانادا و آمریکا مشغول بررسی قطعات بازیافتی هستند تا بفهمند از کجا آمده است و اصلا چه هستند.