مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه هفتم بهمن به آنتونی بلینکن، گزینه جو بایدن برای وزارت خارجه ایالات متحده رای اعتماد داد در حالی که چهره‌های کلیدی حزب جمهوری‌خواه نیز از او حمایت کردند.

آنتونی بلینکن که برای سال‌ها مشاور آقای بایدن بوده است گفته که در صدد بهبود روابط واشینگتن با متحدان خود است و به این ترتیب وزارت او به معنای پایانی بر دکترین دونالد ترامپ خواهد بود که با طرح موضوع «اول، آمریکا» متحدان بین‌المللی واشینگتن را تضعیف کرده بود.

وزیر خارجه جدید آمریکا در جریان بررسی صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی مجلس سنا گفته بود: «اگر ما خود را درگیر مسائل جهانی نکنیم و رهبری امور را در دست نگیریم، احتمالا دو اتفاق رخ می‌دهد. یا دیگر کشورها سعی می‌کنند که موقعیت ما را تصاحب کنند اما نه به شیوه‌ای که احتمالا در راستای منافع و ارزش‌های ما باشد، یا این که به سادگی با عملکرد منفی خود آشوب و هرج و مرج به وجود می‌آورند».

گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است که آقای بلینکن توانست رای مثبت ۷۸ سناتور را در برابر ۲۲ رای منفی کسب کند تا به عنوان هفتاد‌ویکمین وزیر خارجه ایالات متحده کار خود را آغاز کند. او می‌تواند همین امروز به عنوان وزیر خارجه جدید ایالات متحده سوگند یاد کند و جانشین مایک پومپئو خواهد شد.