محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، در یک سخنرانی حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رئیس پیشین مصالحه ملی و فضل‌هادی مسلمیار، رئیس پیشین مجلس سنا را “مجرمان بزرگ” خواند که اکنون از سوی طالبان “عفو شده و محافظت می‌شوند”.

او امروز (سه‌شنبه، ۲۵ عقرب/آبان) که در مراسمی در ولایت بلخ سخنرانی می‌کرد، گفت: آیا مجرمینی بزرگتر از کرزی، عبدالله و مسلمیار وجود دارد؟ امارت اسلامی از آن‌ها حفاظت می‌کند ولی از دیگران نمی‌کند؟ سوانح تمام این‌ها به ما معلوم است.

آقای حنفی همچنین با اشاره به مقامات پیشین و آن‌هایی که از کشور خارج شده‌اند، می‌گوید “این‌ها این سرمایه‌های هنگفت را از کجا به دست آورده‌اند، خداوند با این‌ها محاسبه خواهد کرد و انشالله مجاهدین (طالبان) محاسبه خواهد کرد.”

عبدالله عبدالله، انس حقانی، حامد کرزی، فضل هادی مسلمیار

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، عبدالله عبدالله، انس حقانی، حامد کرزی، فضل هادی مسلمیار

این نخستین بار است که یک مقام ارشد طالبان پس از تصرف کابل با چنین اوصافی از کرزی، عبدالله و مسلمیار یاد می‌کند.

در حالی که پس از سقوط کابل به دست طالبان در ۱۵ آگوست/اوت، محمد اشرف غنی، رئیس ‌جمهور پیشین با گروهی از نزدیکان خود فرار کرد، آقای کرزی و آقای عبدالله در این شهر باقی ماندند و اکنون مشغول فعالیت سیاسی در داخل افغانستان هستند.

اقای کرزی در مصاحبه‌های اخیر خود گفته است که طالبان پیش از رسمیت بین‌المللی باید ابتدا به دنبال کسب مشروعیت در داخل کشور از طریق “انتخابات، لویه جرگه در شرایط فعلی و یا معرفی یک قانون اساسی” باشند.

آقای عبدالله نیز در هفته‌های گذشته دیدارهایی با مقام‌ها و سفیران خارجی داشته است.

مقام‌های پیشین دولت که به طور صریح از سوی یک وزیر طالبان “مجرم” خوانده شده‌اند، تاکنون واکنشی به این سخنان نداشته‌اند.