آیا روحانی سرانجام وزیر زن انتخاب می‌کند؟

با نزدیک شدن روز تحلیف حسن روحانی، گمانه زنی در مورد حضور داشتن یا نداشتن وزرای زن در کابینه شدت گرفته است.
انتخاب وزرای زن در ایران، با موانع متنوعی مواجه است. هرچند به نظر می رسد اگر این انتخاب، “واقعاً” اولویت یک رئیس جمهور باشد، قادر به انجام این کار خواهد بود.
بانفوذترین مخالفان انتخاب زنان به سمت وزارت، احتمالاً برخی از مراجع تقلید سنتی هستند. این مراجع، بر مبنای برداشتی خاص از متون مذهبی، با هر اقدامی که زنان را در موضع ولایت یا ریاست بر مردان قرار دهد مخالفند.
مسئولان ارشد ایران، البته در گذشته اثبات کرده اند در مواردی که پای “اولویت‌های” حکومتی در میان باشد، حاضر به تغییر سیاست های خود بر مبنای نظر مراجع تقلید نیستند. به عنوان مثال، اگرچه تعدادی از مراجع تقلید سنتی سود ثابت بانکی را معادل “ربا” و حرام می دانند، آیت الله خامنه ای تاکنون تمایلی به حذف سود ثابت از سیستم بانکی ایران نداده است.
بیشتر بخوانید:
مشورت روحانی با ‘ارکان نظام’ برای انتخاب وزرا
چرا روحانی هم استاندار سنی انتخاب نکرد؟
رهبر ایران: حضور زنان در مناصب اجرایی افتخار ندارد
با وجود این، وزارت زنان معمولا از جمله موضوعاتی نبوده که نهادهای ارشد حکومت، حاضر به ناراضی کردن مراجع تقلید سنتی بر سر آنها باشند. گذشته از آنکه حتی مشخص نیست که شخص رهبر نیز، نسبت به این موضوع نظر مثبتی داشته باشد. وی به عنوان نمونه در اردیبهشت ۱۳۹۲ تاکید کرده که “حضور زنان در مشاغل و مناصب اجرایی اشکالی ندارد”اما “اینکه ما به حضور بالای زنان در مناصب اجرایی افتخار کنیم، دیدگاهی غلط و در واقع انفعال در برابر گفتمان غربی است”.
البته آقای خامنه ای در زمان تشکیل دومین دولت محمود احمدی نژاد، و در شرایطی که هنوز آقای احمدی نژاد مورد حمایت همه جانبه رهبر بود، با تصمیم رئیس جمهور برای انتصاب وزیر زن مخالفت نکرد.
در آن زمان محمود احمدی‌نژاد، در آستانه تشکیل دولت دهم، سه زن را برای وزارتخانه‌های رفاه، بهداشت و آموزش و پرورش به مجلس پیشنهاد کرد. اقدامی که در میانه اعتراضات خیابانی به انتخابات ۱۳۸۸ صورت گرفت و منتقدان آقای احمدی نژاد، هدف آن را ترمیم چهره به‌شدت آسیب دیده دولت در داخل و خارج کشور می‌دانستند.
در پی این اقدام، تعدادی از روحانیون سنتی با انتخاب وزرای زن مخالفت کردند و مشخصا دو تن از مراجع تقلید، یعنی آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، نسبت به انتخاب وزیر زن واکنش نشان دادند.
اگر انتخاب وزرای زن جزو یکی از اولویت های آقای روحانی باشد، لابد حاضر به پرداخت هزینه برای انتخاب چنین وزرایی خواهد بود. هر چند اگر این موضوع را جزو اولویت های خود نداند، قاعدتاً معتقد خواهد بود که انتخاب وزیر زن -به اصطلاح- ‘ارزش’ هزینه های آن را ندارد
اما آقای خامنه ای نامه آیت‌الله صافی گلپایگانی به خود در مخالفت با انتصاب وزیر زن را در برخوردی اداری به محمود احمدی‌نژاد ارجاع داد. نهایتا هم، اگرچه مجلس دو نفر از زن‌های پیشنهاد شده را برای پست وزارت رد کرد، اما یکی از آنها، مرضیه وحید دستجردی، موفق به کسب رای اعتماد از مجلس برای پست وزارت بهداشت شد.
خانم وحید دستجردی البته بعدها به شدت با رئیس دولت دهم مشکل پیدا کرد و از سوی آقای احمدی‌نژاد عزل شد. در حالی که در هنگام ترک وزارتخانه، نسبت به اکثریت قریب به اتفاق همکاران خود، با انتقادات کمتری مواجه بود (همکارانی از قبیل کامران دانشجو، صادق محصولی، مرتضی بختیاری، علی نیکزاد، مصطفی محمدنجار، مسعود میرکاظمی، حمیدرضا حاجی بابایی، محمدحسینی… و حیدر مصلحی).
بدون تردید، رابطه آیت الله خامنه ای با محمود احمدی نژاد بعد از انتخابات ۱۳۸۸ -و قبل از شروع نافرمانی های آقای احمدی نژاد در فروردین ۱۳۹۰- با روابط او با حسن روحانی قابل مقایسه نیست. بر همین مبنا، می توان حدس زد که هزینه های انتخاب وزیر زن برای آقای روحانی، از هزینه های این کار برای محمود احمدی نژاد بیشتر باشد.
اما اگر انتخاب وزرای زن جزو یکی از اولویت های آقای روحانی باشد، لابد حاضر به پرداخت هزینه برای انتخاب چنین وزرایی خواهد بود.
هر چند اگر این موضوع را جزو اولویت های خود نداند، قاعدتاً معتقد خواهد بود که انتخاب وزیر زن – به اصطلاح – “ارزش” هزینه های آن را ندارد.

اغراق آمیز نخواهد بود اگر گفته شود که مخالفت با وزارت زنان، از جمله موضوعاتی است که طیف وسیعی از مردان را -اعم از محافظه کار، اصلاح طلب، اعتدال گرا، مخالفت حکومت یا غیرسیاسی- متحد می‌کند
آیا فقط محافظه کاران مخالفند؟
اگر چه بخشی مهم از موانع انتصاب وزرای زن، از جانب محافظه کاران است، اما مخالفت با این انتصاب، مختص جریان سیاسی یا حتی عقیدتی خاصی نیست.
اغراق آمیز نخواهد بود اگر گفته شود که مخالفت با وزارت زنان، از جمله موضوعاتی است که طیف وسیعی از مردان را -اعم از محافظه کار، اصلاح طلب، اعتدال گرا، مخالفت حکومت یا غیرسیاسی- متحد می‌کند.
این مخالفت، بر مبنای استدلال های معروفی صورت می گیرد. بیش از همه، این بهانه که انتخاب وزرای کابینه باید بر مبنای “شایسته سالاری” باشد و نه “جنسیت”.
یکی از معروف‌ترین استدلال‌های مخالفان وزارت زنان این است که انتخاب وزرای کابینه باید بر مبنای ‘شایسته‌سالاری’ باشد و نه ‘جنسیت’. این استدلال گویی بر این پیش فرض استوار است که در میان اعضای یک جنسیت خاص، افراد ‘شایسته’ وجود ندارد و در نتیجه انتخاب آنها به سمت وزارت، ناقض اصل شایسته سالاری است. این استدلال وقتی شفاف تر می شود که به یاد بیاوریم در شرایط موجود کشور، ‘سطح بحث’ در حد انتخاب شدن یا نشدن ۱ وزیر زن در جمع ۱۸ نفره وزرای کابینه است
این استدلال گویی بر این پیش فرض استوار است که در میان اعضای یک جنسیت خاص، افراد”شایسته” وجود ندارد و در نتیجه انتخاب آنها به سمت وزارت، ناقض اصل شایسته سالاری است. این استدلال وقتی شفاف تر می‌شود که به یاد بیاوریم در شرایط موجود کشور، “سطح بحث” در حد انتخاب شدن یا نشدن ۱ وزیر زن در جمع ۱۸ نفره وزرای کابینه است.
وقتی حتی در چنین شرایطی، بسیاری از مردان -و برخی زنان- بحث ورود وزیر زن به کابینه را مغایر شایسته سالاری می دانند، گویی پیش فرض ذهنی مشخصی دارند: اینکه مجموعه زنان ایران در حد اینکه تصدی ۱ پست وزارت را به عهده بگیرند و ۱۷ پست دیگر را به مردان بسپارند نیز، شایستگی ندارند.
نتیجه عملی استنادات تکراری به “شایسته سالاری” برای مقابله با مدیریت ارشد زنان این بوده که در حدود ۳۰۰ نوبت انتصاب وزرا در ۳۸ سال عمر جمهوری اسلامی، تنها یک بار زنی “شایسته” وزارت تشخیص داده شده است.
این در حالی است که اگر چه در میان وزیران این دوره، طیفی از مدیران قابل و موفق وجود داشته اند، اما با مروری بر اسامی وزرا، می توان به نام های بسیار زیادی برخورد که به دلایل کاملا متفاوتی مشهور بوده اند: به طور مشخص، تحصیلات پایین یا کاملاً غیرمرتبط با مسئولیت خود داشته اند، سوابق مدیریتی‌شان به شدت خسارت‌بار بوده، به طور مستمر با اظهارات یا تصمیم های عجیب خبر ساز شده اند، عمدتا به هیچ زبان خارجی تسلط نداشته اند و بسیاری از آنها -در هنگام اولین نوبت وزارت- حتی از سوابق مدیریتی جدی هم برخوردار نبوده اند.
قابل تامل است که چنین سوابقی، موجب زیر ذره بین رفتن ارتباط جنسیت وزرای ناموفق با شایستگی آنها نشده -و منطقاً نباید هم می شده- اما وقتی نوبت به احتمال وزارت زنان می رسد، میزان شایستگی آنها با حساسیتی به شدت متفاوت زیر ذره بین قرار می گیرد. تا آنجا که گویی حتی وزارت یکی از مدیران ارشد زن در ایران، به معنی “انهدام بنای شایسته سالاری” کشور خواهد بود.
استدلال عمده دیگری که در رد وزارت زنان عنوان می شود، این است که مدیران زن، “تجربه” لازم را برای تصدی پست وزارت ندارند.
این استدلال، در سطح جهانی نیز، از مشهورترین بهانه های مورد استناد برای مقابله با مدیریت ارشد زنان بوده است.
طبیعتاً دولتمردان مخالف مشارکت زنان در مدیریت کلان، می توانند تا ابد در مقابل انتصاب زنان به پست های ارشد مقاومت کنند و تا ابد هم بر این استدلال پافشاری کنند که زنان تجربه لازم را برای مدیریت ارشد ندارند.
شاید مهم ترین مصداق سهمیه جنسیتی در ایران، برخورداری مدیران مذکر از امتیازی نانوشته باشد که باعث شده تا آقایانی با تحصیلات و سوابق مشابه، احتمالاً ده ها برابر خانم هایی با شرایط مشابه از فرصت دسترسی به سمت های بالای حکومتی برخوردار باشند. واقعیتی که اگر با توجه به انتخاب تنها ۱ وزیر زن در حدود ۳۰۰ نوبت انتصاب وزرا در دوران جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گیرد، معنای منطقی آن سهمیه بیش از ۹۹ درصدی مردان در پست های وزارتی بوده است
اما واضح است که تجربه مدیریتی، با چیزی جز تجربه مدیریتی به دست نمی آید و به لحاظ منطقی قابل فهم نیست زنانی که با اصرار جلوی ورود آنها به حلقه های مدیریتی کلان گرفته می شود، مشخصاً از چه طریق باید تجربه لازم را برای تصدی سمت های حکومتی بالا به دست بیاورند؟
مهم تر آنکه، مروری بر سوابق وزیران مذکر تاریخ جمهوری اسلامی نشان می دهد درصد بالایی از آنها، در هنگام انتصاب به سمت وزارت برای نخستین بار، دارای تجربیات بالای اجرایی نبوده اند.
این واقعیت به‌سادگی قابل فهم نیست که مخالفان وزارت زنان، انگار حتی زنانی که در سمت هایی چون معاون وزیر یا حتی معاون رئیس جمهور قرار داشته اند را هم فاقد تجربه کافی می دانند و وزارت آنها را نیز به معنای استفاده از “سهمیه جنسیتی” تلقی می کنند.
در شرایطی که شاید مهم ترین مصداق سهمیه جنسیتی در ایران، برخورداری مدیران مذکر از امتیازی نانوشته باشد که باعث شده تا آقایانی با تحصیلات و سوابق مشابه، احتمالاً ده ها برابر خانم هایی با شرایط مشابه از فرصت دسترسی به سمت های بالای حکومتی برخوردار باشند.
واقعیتی که اگر با توجه به انتخاب تنها ۱ وزیر زن در حدود ۳۰۰ نوبت انتصاب وزرا در دوران جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گیرد، معنای منطقی آن سهمیه بیش از ۹۹ درصدی مردان در پست های وزارتی بوده است.

مخالفان مشارکت زنان در مدیریت کلان، می توانند تا ابد در مقابل انتصاب زنان به پست های ارشد مقاومت کنند و تا ابد هم بر این استدلال پافشاری کنند که زنان تجربه لازم را برای مدیریت ارشد ندارند
“حمایت” ازدولت؟
یکی از نکات قابل تأمل در جریان بحث های مرتبط با انتصاب زنان در کابینه دوازدهم این است که در جریان این بحث ها، طیفی از حامیان دولت با طرح استدلال هایی کاملا مشابه با دیدگاه های محافظه کاران، به مخالفت با وزارت زنان پرداخته اند.
بهانه هایی چون مخالفت با “سهمیه جنسیتی”، دفاع از “شایسته سالاری”، تأکید بر “محدودیت های دولت”، یادآوری “اولویت های مهمتر” و -به‌‎ویژه- هشدار در مورد “افزایش مطالبات از دولت” یا “زیر فشار قراردادن رئیس جمهور”، از جمله مهم ترین استدلال هایی هستند که این حامیان، در رد مطالبه وزارت زنان مطرح کرده اند.
چهار سال بعد، اگر در کارنامه آقای روحانی ثبت شده باشد که در مدت ۸ سال مسئولیتش حتی یک نفر از بیش از ۴۰ وزیری که در زمان های مختلف منصوب کرده زن نبوده، قطعا کاندیدای منتسب به او، برای جلب اعتماد بسیاری از رأی دهندگان زن، با مشکلات جدی مواجه خواهد بود
در گذشته، طرح همین نوع استدلال ها از سوی محافظه کاران، معمولاً با واکنش حامیان دولت حسن روحانی مواجه شده که مثلا اقداماتی چون تأیید صلاحیت نشدن زنان در شورای نگهبان برای ریاست جمهوری یا مخالفت شخصیت های محافظه کار با اشتغال زنان را، به معنی تلاش جریان رقیب برای محروم کردن زن‌ها از حقوقشان دانسته اند.
در چنین شرایطی، وقتی گروهی از همین حامیان به مخالفت جدی با وزارت زنان می پردازند، ظاهرا ریشه در نوعی مصلحت سنجی دارد: اینکه تصور می کنند آقای روحانی، ممکن است تصمیم به معرفی وزیر زن نداشته باشد و از همین حالا، در جایگاه دفاع از اقدامی برآمده اند که احتمال می دهند رئیس جمهور در آینده انجام دهد.
با وجود این، حتی از زاویه مصلحت سنجی نیز، آن گروه از مدافعان دولت که برای پایین آوردن هزینه های انتخاب نشدن -احتمالی- وزیر زن برای حسن روحانی تلاش می کنند، ممکن است متوجه هزینه های دراز مدت چنین تصمیمی در آینده نباشند: زمانی که یک متحد دولت فعلی، در حال تلاش برای جذب نظر رأی دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خواهد بود.
در آن زمان اگر در کارنامه آقای روحانی ثبت شده باشد که در مدت ۸ سال مسئولیتش، حتی یک نفر از بیش از ۴۰ وزیری که در زمان های مختلف منصوب کرده زن نبوده، قطعا کاندیدای منتسب به او، برای جلب اعتماد بسیاری از رأی دهندگان زن، با مشکلات جدی مواجه خواهد بود.

You may also like...

rulet rulet free shop sigara perabet giris burun dolgusu casino siteleri Bedava bonus 1xbet bedava bonus veren siteler bonus veren siteler Huluhub.com batman escort ankara escort eryaman escort etimesgut escort porno porno izle turbanlı porno porno izle buca escort