آیا رویای دیرینه ترکیه برای میزبانی جام ملت‌های اروپا محقق می‌شود؟

773x435_cmsv2_82a82a76-6f02-553c-8b2b-1007065dd6ce-7673868

ترکیه در حالی آخر هفته قبل میزبان دیدار پایانی لیگ قهرمانان اروپا بود که هنوز یکی از ایده‌های بلندپروازانه این کشور در حوزه ورزش محقق نشده است: «میزبانی مسابقات جام ملت‌های اروپا»

دیدار پایانی لیگ قهرمانان اروپا میان منچستر سیتی و اینتر میلان در حالی در شهر استانبول برگزار شد که رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری این کشور در کنار الکساندر چفرین رئيس یوفا این دیدار مهم را در استادیوم تماشا کرد. این در حالی است که ترکیه درخواست خود را برای میزبانی یکی از دو تورنمنت آینده جام ملت‌های اروپا به اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا ارائه کرده است.

ترکیه برای میزبانی یورو ۲۰۲۸ با انگلستان و ایرلند که پیشنهاد میزبانی مشترک داده‌اند و همچنین برای یورو ۲۰۳۲ با ایتالیا، در رقابت است. هرچند بسیاری معتقدند احتمال اینکه میزبانی یورو ۲۰۲۸ به بریتانیایی‌ها و ایرلندی‌ها برسد بیشتر است و کسب میزبانی یورو ۲۰۳۲ برای ترکیه قدری محتمل‌تر خواهد بود.

رای دهندگان برای انتخاب میزبان این تورنمنت ۲۴ تیمی، کمیته اجرایی ۲۰ نفره یوفا خواهند بود که با اردوغان در بخش وی‌آی‌پی ورزشگاه استانبول حضور داشتند و شاهد قهرمانی منچستر سیتی در این مسابقه بودند.

محمت بویوکشی، رئيس فدراسیون فوتبال ترکیه پیش از فینال لیگ قهرمانان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما بسیار مایلیم که در این رقابت برنده شویم چرا که همانطور که می‌بینید کشور ما همیشه قادر است چنین رویدادهای بزرگی را با موفقیت برگزار کند.»

ترکیه برای مدت طولانی تلاش کرده تا یوفا را برای اعطای میزبانی این رقابت‌ها به این کشور متقاعد کند. آنها در سال ۲۰۰۲ و در حالی که هنوز اردوغان به قدرت نرسیده بود نخستین پیشنهاد خود را ارائه دادند و پس از آن تلاش‌هایی برای کسب میزبانی این رقابت‌ها در سال ۲۰۰۸ به کار بستند. با این حال تاکنون تمام این تلاش‌ها بی‌نتیجه بوده است.