آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران ده روز پس از اعلام نامزدهای ریاست جمهوری، می‌گوید در جریان بررسی صلاحیت‌ها به برخی از داوطلبان پست ریاست جمهوری “جفا و ظلم” شده‌ است.

آقای خامنه‌ای بدون نام بردن از نهاد یا سازمانی “از دستگاه‌ها” خواست که “جبران کنند”.

رهبر حکومت ایران امروز در سالگرد درگذشت رهبر پیشین جمهوری اسلامی که به طور زنده از رادیو و تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شد خواستار حفط آبروی افراد و خانواده ” برخی ” از داوطلبان شد و گفت “گزارش‌های خلافی” درباره آنها و خانواده‌های‌شان منتشر شده که واقعیت نداشته‌ است.

واکنش سخنگوی شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ایران در توییتی اظهارات آیت الله خامنه ای درباره رد صلاحیت شدگان و جبران را “فصل الخطاب” و “حکم لازم الاتباع” خواند.

او در ادامه نوشت که “شورای نگهبان با اذعان به اینکه مصون از خطا نمی‌باشد بزودی نظر خود را اعلام خواهد کرد.”

سخنان امروز آیت‌الله خامنه‌ای در حالی در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشته که دو روز پس از اعلام اسامی نامزدها، آقای خامنه‌ای در دیداری مجازی با نمایندگان مجلس ایران از عملکرد شورای نگهبان دفاع کرده بود. او گفته بود شورای نگهبان “طبق وظیفه‌ خودش آنچه را که باید انجام بدهد و لازم می‌دانست انجام داد، نامزدها را مشخص کرد.”

در جریان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افراد شاخصی مثل علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، مسعود پزشکیان و محمود احمدی‌نژاد احراز صلاحیت نشدند و به نظر می‌رسد سخنان آیت‌الله خامنه‌ای بیشتر متوجه علی لاریجانی باشد که با واکنش تند برادرش صادق لاریجانی عضو شورای نگهبان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روبرو شد.

صادق لاریجانی رد صلاحیت‌ها را به ” دخالت‌های فزاینده دستگاههای امنیتی” نسبت داده بود که “از طریق گزارش‌های خلاف واقع” در تصمیم‌گیری شورای نگهبان موثر است.

آقای لاریجانی گفته بود که در گزارش‌هایی که به شورای نگهبان می‌رسد “عامدانه” مطالبی به آنها اضافه می‌شود که صحت ندارد.

به دنبال سخنان تند صادق لاریجانی، عباسعلی کدخدایی گفت: “درمورد صحبت‌های آقای آملی لاریجانی، بنده صحبت‌هایی با ایشان داشته‌ام و نکاتی را متذکر شدم، ولی من مسئول صحبت‌های ایشان نیستم.”

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود از کسانی که مردد هستند ” بخاطر مسایل معیشتی” در انتخابات شرکت کنند، خواست که دلسرد نشوند و “با انتخاب خوب” ناکارآمدی را جبران کنند.

او از نامزدها نیز خواست وعده‌هایی که عملی نیست، ندهند و شعارهایی بدهند که به آن اعتقاد داشته ‌باشند.