رهبر جمهوری اسلامی ایران کمتر از ۴۸ ساعت مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با حضور در تلویزیون، بر اهمیت مشارکت در رای‌گیری تاکید کرد و خواهان انتخاب یک “رئیس‌جمهور قوی” با رای بالا انتخاب شد. او هشدار داد که در صورت کاهش حضور مردم “فشارهای اقتصادی مانند تحریم” بر کشور بیشتر خواهد شد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای درباره ارتباط مشارکت مردم و فشارهای خارجی گفت: “اگر ما کاهش حضور مردم را داشته باشیم، از آن طرف افزایش فشارهای دشمن را خواهیم داشت. اینها با همدیگر به معنای واقعی کلمه نسبت معکوس دارند. اگر بخواهیم فشارهای دشمنان چه فشارهای اقتصادی مثل تحریم از بین برود یا کاهش پیدا کند راهش این است که حضور مردم در انتخابات افزایش پیدا کند و پشتوانه مردمی به رخ دشمنان کشیده شود.”

او گفت می‌داند که اقشار محروم مردد هستند در انتخابات شرکت کنند ولی افزود “عدم حضور در انتخابات به معنی فاصله گرفتن مردم از نظام اسلامی است.”

آقای خامنه‌ای از جوانان و به‌ویژه رای اولی‌ها خواست که مردم را به مشارکت در انتخابات ترغیب کنند.

معاون وزارت کشور ایران که مسئول برگزاری انتخابات است، برآورد میزان مشارکت بر اساس نظرسنجی‌ها را بین ۳۷ تا ۴۷ درصد اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری در ایران پایین‌ترین رقم ثبت شده است.

رد گسترده صلاحیت‌ داوطلبان در شورای نگهبان، ناامیدی از اصلاحات و صندوق رای، گسترش فقر و تورم، وقایع آبان ماه ۱۳۹۸ و شلیک مستقیم به معترضان و شلیک سپاه به هواپیمای مسافری اوکراین از دلایل عمده بی‌اعتمادی بخش زیادی از مردم به حکومت و انتخابات عنوان می‌شود.

اما رهبر ایران در سخنرانی امروز خود فقط به تردید قشر فقیر جامعه برای مشارکت در انتخابات اشاره کرد و گفت از نظرسنجی‌ها اطلاع دارد و می‌داند که توقع این افراد برآورد نشده است. او گلایه اقشار محروم جامعه را “به‌جا” دانست اما گفت تصمیم آنها برای مشارکت نکردن “درست نیست” و “قهر کردن با صندوق رای مشکلات را حل نمی‌کند.”

خط
خط
از میان هفت نامزد انتخابات تا کنون سه نفر انصراف داده‌اند