آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفت: “ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است.”

آقای خامنه‌ای در عین حال آزمایش‌هایی را که در ایران برای ساخت واکسن کرونا انجام می‌شود ستایش کرد.

تاکنون چندین واکسن کرونا در کشورهای مختلف ساخته و تایید شده‌اند. از این میان تنها واکسنی که ساختش در شرکت‌های فایزر و بیون‌تک آغاز شد به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده است.

شرکت چینی فوسان فارما هم در ساخت و توزیع این واکسن مشارکت دارد.

به دنبال صحبت‌های آقای خامنه‌ای سخنگوی هلال احمر ایران گفته واردات ۱۵۰ هزار دوز واکسن فایزر، که چند انجمن خیریه به دنبال آن بودند، “منتفی است”.

آقای خامنه‌ای با اشاره به درگذشت ۴ هزار مبتلای به کرونا در آمریکا ظرف یک روز گفت: “اگر کارخانه فایزر آنان می‌تواند واکسن درست کند، اول برای خودشان مصرف کنند.”

او همچنین بدون ارائه دلیلی این فرضیه را مطرح کرد که شاید “اینها می‌خواهند واکسن را روی ملت‌های دیگر آزمایش کنند.”

رهبر ایران با اشاره به پرونده “خون‌های آلوده” گفت که به واردات واکسن از فرانسه هم خوشبین نیست.

از سوی دیگر او تلاش‌هایی را که گفته می‌شود در ایران برای ساخت واکسن انجام می‌شود ستود و گفت: “واکسنی که برای کرونا آماده شد مایه افتخار و عزت کشور است. سعی نکنند این را انکار کنند.”

آزمایش واکسن کرونا در ایران
یک سازمان اقتصادی زیر نظر رهبر در اولین آزمایش انسانی واکسنی که می‌گوید برای کرونا می‌سازد آن را به دختر رئیس این سازمان تزریق کرد

سخنگوی سازمان هلال احمر اعلام کرده است که چند سازمان خیریه به دنبال فرستادن واکسن فایزر به ایران بودند که با صحبت‌های آقای خامنه‌ای این کار منتفی است.

محمدحسن قوسیان مقدم به ایلنا گفته: “چندی پیش از سوی انجمن خیرین ایرانیان مقیم در آمریکا اعلام شده بود ۱۵۰ هزار واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک را در اختیار جمعیت هلال احمر قرار دهند.”

آقای قوسیان مقدم گفته “ما هیچ هزینه‌ای برای ورود این واکسن پرداخت نکرده بودیم” و حال هم ورود آن منتفی است.

دولت ایران پیشتر می‌گفت خرید واکسن از کوواکس به دلیل تحریم‌های آمریکا به مشکل برخورده است، اما بعدتر اعلام شد که با مجوز آمریکا خرید واکسن از تحریم‌ها معاف شده است.

در حالی که دولت ایران در تلاش است تا در ماه‌های آینده واکسیناسیون عمومی کرونا را با خرید ۲۰ میلیون دوز آغاز کند برخی از مقام‌ها و نهادها در ایران بر ساخت واکسن در داخل تاکید دارند.

یکی از سازمان‌های حکومتی اقتصادی زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای به نام “ستاد اجرایی فرمان امام” می‌گوید مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا را آغاز کرده است.

پیش از این محمدرضا نقدی، هماهنگ‌کننده سپاه و منصوب آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود که نیروهای سپاه و بسیج نباید واکسن آمریکایی بزنند.

فرمانده کل سپاه، که او نیز منصوب رهبر است، هم پیشتر از یک وسیله تقلبی به نام “مستعان ۱۱۰” را به عنوان دستگاه تشخیص کرونا نمایش داد.

شماری از هواداران حکومت هم به کلی با واکسن مخالفند و “طب سنتی” را تبلیغ می‌کنند.

رهبر ایران چه طور با کرونا روبرو شده؟

بنا به آمار رسمی وزارت بهداشت ایران بیش از ۵۵ هزار نفر با ابتلا به کووید-۱۹ درگذشته‌اند. با توجه به اطلاعات درزکرده از آمار واقعی و همچنین گزارش‌های فصلی مرگ‌ومیر، آمار واقعی می‌تواند بیش از دو برابر این مقدار باشد.

آیت‌الله خامنه‌ای ماه‌ها جلسه‌های بزرگ عمومی نداشته است و به تازگی با برخی از مقام‌های عالی ضمن فاصله‌گذاری و با ماسک ملاقات می‌کند.

نریمان پناهی
با وجود تکذیب شیوع کرونا در آن مقطع محافظان برای حفظ جان آقای خامنه‌ای اجازه ندادند مداحان او را در جلسه بهمن ۹۸ لمس کنند

یکی از آخرین دیدارهای عمومی آقای خامنه‌ای ملاقات او با عده‌ای مداح بود.

به گفته یکی از افراد حاضر در این جلسه محافظان رهبر برخلاف روال قبلی اجازه ندادند که مداحان دست آقای خامنه‌ای را ببوسند.

نریمان پناهی گفت: “نگذاشتند ما دست آقا را ببوسیم. چرا؟ آقا به ما بی اعتنایی کرد؟ خیر. حفظ جان آقا بر ما واجب است.”

این جلسه در ۲۶ بهمن برگزار شد. تا سه روز پس از آن مقام‌های ایرانی به طور عمومی شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا را تکذیب می‌کردند.

اطلاعاتی که به بی‌بی‌سی رسید نشان می‌داد که اولین موارد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در اوایل بهمن در بیمارستان‌های ایران ثبت شده بود.

پس از آن هم با وجود انتشار گزارش‌هایی از مرگ چندین نفر در قم، آیت‌الله خامنه‌ای در صحبت‌های عمومی خود توجه چندانی به آن نشان نداد.

تجمع مخالفان واکسن در ایران
گروهی از هواداران حکومت ایران به کلی واکسیناسیون مخالف هستند

او نخستین بار در ۴ اسفند به طور عمومی درباره شیوع کرونا صحبت کرد و بدون نام بردن از آن گفت این ویروس “بهانه خوبی” بود که مخالفان جمهوری اسلامی شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را زیر سوال ببرند.

بعدتر و در ۱۳ اسفند هم آقای خامنه‌ای شیوع کرونا را “بلایی” خواند که “آنچنان بزرگ نیست”.

او سپس در سخنرانی نوروزی‌اش آمریکا را به تولید ویروس کرونا متهم کرد و بدون ارائه دلیل و مستندی گفت: “گفته شده که یک بخش با استفاده از آشنایی با ژنتیک ایرانی به خصوص برای ایران درست شده است.”

مخالفت با واکسیناسیون، باور به تئوری‌های توطئه درباره ویروس کرونا یا بیان توصیه‌های نادرست و غیرعلمی از زبان رهبران عالی یک کشور به ایران محدود نمی‌شود.

از جنجالی‌ترین موارد صحبت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای مقابله با کووید-۱۹ از طریق تزریق ضدعفونی‌کننده بود.

آقای ترامپ گفت: “دیده‌ام که ماده ضدعفونی ظرف یک دقیقه ناکارش می‌کند، فقط یک دقیقه. باید راهی باشد که ماده ضدعفوتی را تزریق کنیم داخل بیمار، یا کاری شبیه تمیز کردن.”

او بعدتر گفت هدف تشویق به تزریق مواد ضدعفونی نداشته و صحبت‌هایش طعنه‌آمیز بوده است