ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان روز یکشنبه به تلافی حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به خاک پادشاهی سعودی، بخش‌هایی از یمن را بمباران کردند.

خبرگزاری رسمی عربستانی سعودی به نقل از ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف گفت: «هدف قرار دادن غیرنظامیان و تاسیسات غیرنظامی خط قرمز است.»

اشاره وی به حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها در هفته‌های اخیر به شهرهای عربستان است. وی افزود: «رهبران تروریست (حوثی) باید پاسخگو باشند.»

ساکنان شهر صنعا، پایتخت یمن که تحت کنترل حوثی‌ها قرار دارد اعلام کردند که صدای انفجارهای مهیبی را شنیده‌اند.

شبکه تلویزیونی المسیره وابسته به حوثی‌ها اعلام کرد که دست‌کم هفت حمله هوایی به صنعا انجام شده است. این شبکه تلویزیونی همچنین از یک حمله هوایی به منطقه باجل در استان حدیده خبر داد.

ائتلاف عربی معتقد است که حوثی‌ها پس از آنکه از فهرست تروریستی ایالات متحده کنار گذاشته شدند، به انجام حملات بیشتر ترغیب شده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در روزهای آخر ریاست جمهوری‌اش حوثی‌ها را به عنوان یک سازمان تروریستی‌ها معرفی کرد که این موضوع با توجه به وضعیت نامناسب یمن با اعتراض گسترده سازمان ملل و گروه‌های بشردوستان حاضر در این کشور روبرو شد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان همچنین تصریح کرد که روز یکشنبه دست‌کم ۱۲ پهپاد پر از مواد منفجره و دو موشک بالستیک شلیک شده حوثی‌ها به سمت عربستان را رهگیری و منهدم کرده‌اند.

در همین حال، یحیی سریع، سخنگوی ارتش حوثی‌ها اعلام کرد که پدافند هوایی آن‌ها روز یکشنبه یک پهپاد ساخت ترکیه را که نیروی هوایی عربستان آن را بر فراز استان جوف به پرواز درآورده بود ساقط کرده است. عربستان تاکنون این موضوع را تایید یا تکذیب نکرده است.

حملات هوایی روز یکشنبه به صنعا در حالی صورت گرفته است که حوثی‌ها به حملات چند هفته‌ای خود به منطقه استراتژیک و نفت‌خیز مأرب ادامه می‌دهد. آن‌ها در تلاش هستند تا این منطقه را از کنترل نیروهای وفادار دولت در تبعید این کشور خارج کنند.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان از ماه مارس سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی و شکست دادن حوثی‌ها وارد جنگ یمن شد. حوثی‌ها اواخر سال ۲۰۱۴ کنترل صنعا پایتخت یمن را در اختیار گرفتند که این موضوع باعث شد تا منصور هادی در اوایل سال ۲۰۱۵ از کشور خارج شود.

جنگ شش ساله در یمن تاکنون ۱۳۰ هزار کشته برجای گذاشته است که بیش از ۱۲ هزار نفر آن‌ها غیرنظامیان بوده‌اند. میلیون‌ها نفر در یمن بدترین بحران انسانی جهان را پشت سر می‌گذارند و با قحطی و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند.