یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۹ دی از پرتاب فضایی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که این به برنامه موشکی حکومت روحانیون کمک می‌کند.

این سخنگو که نامش فاش نشده است، گفته که ایالات متحده در عین حال خواهان دیپلماسی برای بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۹۴ موسوم به «برجام» است.

او اظهار داشت: «ایالات متحده همچنان نگران توسعه ابزارهای پرتابی ایران است که نگرانی مهمی در زمینه اشاعه ایجاد می‌کند».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: ابزارهای پرتاب فضایی «از تکنولوژی‌هایی بهره می‌برند که مشابه و قابل تبدیل به فناوری‌هایی است که در موشک‌های بالستیک، از جمله سیستم‌های دوربرد، کاربرد دارند».

او همچنین تاکید کرد پرتاب‌های فضایی ایران در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که از ایران می‌خواهد از کار روی موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این خانم سخنگو در عین حال با اشاره به مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام گفت: «ما به‌دنبال بازگشت مشترک به پایبندی کامل به این توافق هستیم ولی برنامه هسته‌ای ایران صریحا مغایر با برجام است».

ایران و قدرت‌های باقی‌مانده در برجام برای احیای این توافق تاکنون هشت دوره مذاکره برگزار کرده‌اند. آمریکا که اردیبهشت ۹۷ در دولت دونالد ترامپ از این توافق خارج شده است به صورت غیرمستقیم در مذاکرات حضور دارد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران روز پنجشنبه از پرتاب «موفقیت‌آمیز» آزمایشی ماهواره‌بر سیمرغ خبر داد.

احمد حسینی اظهار داشت: «در این مأموریت تحقیقاتی فضایی، برای نخستین بار سه محموله تحقیقاتی به صورت همزمان به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری و با سرعت ۷۳۵۰ متر بر ثانیه پرتاب و محقق گردید».

به گفته این سخنگو، اکنون «اهداف تحقیقاتی مد نظر از این پرتاب» محقق شده و «با تطبیق داده‌ها و تطبیق عملکردها، برنامه‌ریزی لازم جهت پرتاب عملیاتی انجام خواهد شد».

با این حال برخی خبرنگاران رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی ایران در صحت این خبر ابراز تردید کرده و در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ «باز هم موفق نبوده و محموله سرعت کافی را برای قرار گرفتن در مدار پیدا نکرده است».

منابع مستقل هنوز در مورد موفقیت یا ناکامی این پرتاب ابرازنظر نکرده‌اند و تصاویر ماهواره‌های خارجی در این زمینه هنوز منتشر نشده است.

پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ پیش از این چهار بار به‌طور پیاپی شکست خورده بود و شبکه خبری سی‌ان‌ان قبلا در مورد آن نوشته بود که «به نظر می‌رسد ایران با این سیستم خاص به مشکل برخورد کرده است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نگفته است که آیا ایالات متحده مانند سال ۱۳۹۶ تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع خواهد کرد یا نه.

پس از آزمایش موشک ماهواره‌بر سیمرغ توسط ایران در سال ۱۳۹۶ وزارت خزانه‌داری آمریکا شش شرکت زیر مجموعه «گروه صنعتی شهید همت» را هدف تحریم‌ها قرار داد.

منتقدان جمهوری اسلامی ایران، پرتاب‌های ماهواره‌ای را اقدامی تحریک‌آمیز می‌دانند زیرا موشک‌های ماهواره‌بر از فناوری مشابه آنچه برای موشک‌های بالستیک قاره‌پیما لازم است بهره می‌گیرند.

آمریکا و اسرائیل همراه با دیگر شرکای غربی خود نگران توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران برای حمل کلاهک‌ هسته‌ای در قالب برنامه صلح‌آمیز پرتاب ماهواره به فضا هستند.

دولت آمریکا پیشتر نیز اقدام ایران در پرتاب ماهواره نظامی را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرده و گفته بود که اقدام ایران پوششی برای آزمایش‌های موشکی این کشور است.