آژانس می گوید که ایران حدود ۸۴ کیلوگرم اورانویم تا سقف ۲۰ درصد و ۱۰ کیلو تا ۶۰ درصد غنی کرده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرده که پس از تعلیق برخی بازرسی‌های این نهاد از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، وظایف نظارتی‌اش در این کشور “به طو جدی تضعیف شده است”.

آژانس روز سه شنبه (۷ سپتامبر) در یک گزارش گفت: “از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت آژانس در نتیجه تصمیم ایران مبنی بر توقف اجرای تعهدات مرتبط با توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی، به طور جدی تضعیف شده است.”

گزارش آژانس تخمین می زند که ایران اکنون حدود ۲،۴۴۱ کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشته باشد. آژانس گفت که از این میزان، ۸۴.۳ کیلو اورانیوم تا سقف ۲۰ درصد غنی شده است. همچنین ۱۰ کیلو تا ۶۰ درصد غنی شده است.

ایران در ماه فوریه امسال برخی بازرسی‌های آژانس را در واکنش به خودداری آمریکا از لغو تحریم‌ها متوقف کرد. محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران سپس در ماه مه گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی حق دسترسی به تصاویر مراکز هسته‌ای ایران را ندارد.

بیشتر بخوانید:

غنی سازی ۶۰ درصدی در ایران پس از آن آغاز شد که فروردین ماه امسال در تاسیاست اتمی نطنز انفجاری رخ داد که باعث آسیب به سانتریفیوژهای ایران شد. مقام‌های ایرانی ابتدا خسارات وارد شده را گسترده خواندند اما سپس ابعاد آن را کوچک توصیف کردند.

آژانس در ماه اوت امسال گفته بود که ایران یک آبشار جدید از سانتریفیوژها با هدف سرعت دادن به غنی سازی ۶۰ درصدی در تاسیسات اتمی نطنز نصب کرده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را منحصر به کشورهایی دانسته است که بمب اتمی تولید می کنند.

ایران برنامه هسته‌ای خود را صلح آمیز می داند.

مذاکرات ایران و قدرت های بزرگ هنوز دور تازه مذاکرات را از سر نگرفته اند
مذاکرات ایران و قدرت های بزرگ هنوز دور تازه مذاکرات را از سر نگرفته اند

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران گفت که بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، در دستور کار دولت او قرار دارد، اما این مذاکرات نباید “تحت فشار” برگزار شود.

از زمان پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری، مذاکراتی که در وین میان ایران و امضاکنندگان توافق برجام در حال پیگیری بود متوقف شده است.

ابراهیم رئیسی در نخستین مصاحبه مفصل تلویزیونی خود به عنوان رئیس‌جمهور شرکت می‌کرد، تاکید کرد که او با هدف رفع تحریم‌های اقتصادی این مذاکرات را از سرخواهد گرفت.

او گفت: “ما به دنبال مذاکره برای مذاکره نیستیم. به دنبال مذاکرات نتیجه‌محور هستیم. و نتیجه‌ای هم که به دنبالش هستیم این است که تحریم‌ها برداشته شوند.”

در آخرین دور این مذاکرات طرفین اعلام کرده بودند که بر سر چارچوب‌های مهم توافق جدید به نتیجه رسیده‌اند و متنی نیز در این زمینه تهیه شده است.

عباس عراقچی که در آن زمان ریاست هیات مذاکره‌کننده ایرانی را برعهده داشت، با آن متن به تهران برگشت. اما متن امضا نشد و مذاکرات بی‌نتیجه ماند.