نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‎گوید با رئیس ستاد مشترک ارتش درباره نگرانی از اقدامات “یک رئیس جمهوری بی ثبات” و “دسترسی نامحدود او به دستور پرتاب سلاح‌های هسته‌ای صحبت کرده است.

نانسی پلوسی در نامه به اعضای مجلس نمایندگان گفته موضوع گفت‌وگوی او با ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا “اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از این‌‌که یک رئیس‌جمهور بی‌ثبات دست به اقدامات نظامی بزند یا به رمز پرتاب و دستور سلاح‌های هسته‌‌ای دست‌رسی داشته باشد” بوده است.

سخنگوی رئیس ستاد مشترک این تماس را تأیید کرد و گفت که ژنرال مارک میلی به سوالات خانم پلوسی در مورد روند صدور فرمان هسته‌ای پاسخ داد.

خانم پلوسی روز پنجشنبه، هفتم ژانویه، در کنفرانس مطبوعاتی خود دونالد ترامپ را به “شورش مسلحانه” علیه کنگره که به گفته او “معبد و خانه دموکراسی” است متهم کرد و گفت اگر چه تنها ۱۳ روز به پایان کار او در کاخ سفید باقی مانده اما اگر مایک پنس، در مقام معاون رئیس جمهور و هیات دولت برای برکناری آقای ترامپ اقدام نکنند، به گفته او در ۱۳ روز باقی مانده هر روز “یک شو وحشت” منتظر آمریکاست.

خانم پلوسی که در رتبه بندی هرم قدرت پس از مایک پنس، سومین مقام قدرتمند کشور است تهدید کرد که اعضای مجلس نمایندگان قویا به طرح استیضاح دونالد ترامپ اصرار دارد و این که تلفن او از شدت تماس‌هایی که “استیضاح، استیضاح و استیضاح را درخواست می‌کنند در حال انفجار” است.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا به معاون رئیس جمهوری و اعضای کابینه اجازه می‌دهد که در صورت تشخیص “عدم توانایی جسمی یا روانی” رئیس جمهوری برای ادامه حضور بر مسند قدرت، زمام امور را به معاون او واگذار کنند. البته این متمم جزییات دیگری هم دارد که اجرایی شدن آن را پیچیده و تا حدود زیادی دشوار می‌کند