ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، اولویت دولت خود را مهار کرونا و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون مردم کشورش خوانده است.

ایران یکی از پایین ترین آمارهای واکسیناسیون کرونا در جهان را دارد و آمار کل جانباختگان کرونا در ایران به گفته مقام‌های این کشور از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشته است، هرچند گفته می‌شود تعداد واقعی می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

آقای رئیسی در این نشست که برای دفاع از کابینه پیشنهادی برگزار شده گفت ارتقاء وضعیت بهداشتی و ارتقا سطح درمان از جمله اولویت‌های دولت او خواهد بود.

‎بررسی صلاحیت و اخذ رای اعتماد برای وزیران پیشنهادی آقای رئیسی از امروز شنبه، ۳۰ مردادماه آغاز می‌شود. آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در روز برگزاری مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری آقای رئیسی خواهان آن شد تا هرچه سریعتر دولت جدید تشکیل و آغاز به کار کند.

توضیح صدا، آغاز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیسی؛ آیا قوای سه‌گانه در انتخاب وزرا یکدست عمل می‌کند؟

رئیس‌جمهوری ایران در سخنان خود در مجلس، اقتصاد و ثبات اقتصادی را اولویت دیگر خود خوانده و با انتقاد از دولت حسن روحانی، وضعیت اقتصاد ایران را “نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران” خوانده و به افت شدید ارزش ریال، وخیم تر شدن شرایط زندگی مردم و تورم بالا در این کشور که به گفته مرکز آمار ۴۴ درصد و به گفته بانک مرکزی ۵۵ درصد است اشاره کرده و گفته است دولت او درصدد رفع این مشکلات خواهد بود.

قرار است در نشست امروز مجلس، امروز صلاحیت حسین باغ‌گلی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بررسی شود.

شماری از وزیران پیشنهادی آقای رئیسی از اعضای دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق هستند. شماری از مقامات آن دولت همچنین به عنوان اعضای کلیدی دولت منصوب شده‌اند.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت آقای احمدی‌نژاد روز گذشته به عنوان معاون امور مجلس آقای رئیسی انتخاب شد.

آقای رئیسی در مورد اعضای دولت خود گفته است “رابط سببی، نسبی و خانوادگی” در انتخاب وزیران او نقش نداشته است. او همچنین تاکید کرده وزیران پیشنهادی “مطلقا تحت فشار فرد یا گروه خاصی” معرفی نشده‌اند.

پیشتر محمد مخبر به عنوان معاون اول و غلامحسین اسماعیلی به عنوان رئیس دفتر آقای رئیسی منصوب شده بودند.

آقای اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در زمان ریاست آقای رئیسی بر این قوه بود. محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام بود که واکسن برکت از پروژه های تحت مدیریت او بود.