سوبرامانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند، بعد از ظهر چهارشنبه با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران دیدار کرد.

او در این دیدار گفت که “ثبات و پایداری روابط فیمابین، به ویژه در زمینه اقتصادی در گرو تنظیم روابط، صرفا با معیار منافع تهران-دهلی‌نو است.”

آقای جایشانکار اولین مقام خارجی است که با ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب ملاقات کرده است.

به گزارش تسنیم، ابراهیم رئیسی در این ملاقات گفت که “امنیت جمعی با حضور کشورهای منطقه، از جمله ایران و هند به عنوان دو بازیگر مهم منطقه‌ای و نیز تعاملات گسترده اقتصادی از اولویت‌های مهم در روابط دو کشور است.”

او امنیت و ثبات در افغانستان را هم از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.

در اولین دیدار خارجی ابراهیم رئیسی، علی باقری کنی، معاون امور بین‌الملل در قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در کنار محمدجواد ظریف، وزیر خارجه فعلی ایران حضور داشت. از آقای باقری به عنوان یکی از گزینه‌های تصدی وزارت خارجه دولت ابراهیم رئیسی نام برده می‌شود.

در اولین دیدار خارجی ابراهیم رئیسی، علی باقری (وسط) در کنار وزیر خارجه فعلی ایران
در اولین دیدار خارجی ابراهیم رئیسی، علی باقری (وسط) در کنار وزیر خارجه فعلی ایران (چپ)

ابراهیم رئیسی در مورد تحریم‌های اقتصادی گفت “امروز به اعتراف خود آمریکایی‌ها سیاست فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است و جمهوری اسلامی ایران مسیر پیشرفت را با قدرت ادامه خواهد داد.”

براساس این، سوبرامانیام جایشانکار پیام کتبی نارندرا مودی نخست وزیر هند حاوی دعوت ابراهیم رئیسی برای سفر به هند را به هم او داد و گفت: “آقای نخست وزیر در پیام خود ابراز اطمینان کرده‌ که روابط قدرتمندانه ایران و هند با مدیریت شما به رشد و گسترش خود ادامه خواهد داد.”

او دیروز همچنین با جواد ظریف هم ملاقات کرد. به گزارش وزارت خارجه ایران تحولات منطقه، شرایط افغانستان، گفتگوهای وین در مورد برجام و به خصوص همکاری دو طرف در مورد طرح چابهار از موضوعات مورد گفتگو بوده است.

هند از جمله واردکنندگان عمده نفت خام از ایران بود اما در پی تحریم دولت سابق ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، این واردات به شدت کاهش یافت