ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران پیروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام شده است.

آقای رئیسی با به دست آوردن بیش از ۵۰ درصد از آرای انتخاباتی در رقابت با عبدالناصر همتی، محسن رضایی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، به پیروزی دست پیدا کرد.

ابراهیم رئیسی در حال حاضر و در رخدادی بی سابقه در تاریخ جمهوری اسلامی ایران همزمان رئیس جمهور منتحب و رئیس قوه قضائیه است. او بدون کناره گیری از سمت ریاست قوه قضائیه در رقابت های انتخاباتی شرکت کرد.

آقای رئیسی کار خود را از نیمه مرداد به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران آغاز خواهد کرد.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در پیامی گفت است که “پیروز بزرگ انتخابات دیروز، ملت ایران است که یک‌بار دیگر در برابر تبلیغات رسانه‌های مزدور دشمن و وسوسه‌ی خام‌اندیشان و بدخواهان، قد برافراشت و حضور خود در قلب میدان سیاسی کشور را نشان داد”.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران پس از مشخص شدن پیروز انتخابات برای دیدار با آقای رئیسی عازم مقر قوه قضائیه شد و در محل دفتر او پیروزی اش را تبریک گفت.

آقای روحانی پس از این دیدار گفت “تردیدی ندارم همه مردم حامی دولت خواهند بود. چه آنهایی که رای دادند چه آنهایی که رای ندادند چه آنها که پای صندوق آمدند، چه آنها که نیامدند از روز دوازدهم مرداد آقای رئیسی رئیس‌جمهور همه مردم، همه ایران، همه ما هستند”.

نمودار انتخاباتی

ابراهیم رئیسی بعد از دیدار با رئیس‌جمهور فعلی ایران در جمع خبرنگاران گفته است “حتما از تجربیات و اندوخته‌های دولت کنونی” استفاده خواهد کرد و با آنان جلسه خواهد داشت.

آقای رئیسی با حکم آیت الله خمینی عضو هیات قضایی بوده که حکم به اعدام هزاران نفر از زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۱۳۶۷ داده است.

آیت الله حسینعلی منتظری در زمانی که نائب رهبری ایران بود از این اقدام به عنوان “بزرگترین جنایتی که جمهوری اسلامی مرتکب شده” و “در تاریخ از آن یاد می شود” نام برده است.

حکومت تمایلی به گشودن پرونده این اعدام‌ها ندارد و به نظر می‌رسد حسن روحانی در انتخابات ۹۶ نگران پیروزی آقای رئیسی شد و برای جلب توجه رای دهندگان در جریان سخنرانی در همدان بدون نام بردن از آقای رئیسی اعلام کرد “مردم ایران اعلام می‌کنند آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، را قبول ندارند… ما آنهایی که پشت میز نشسته‌اند و حکم صادر کرده‌اند، نمی‌خواهیم”.

سوابق آقای رئیسی در دادگاه انقلاب، نشان از وفاداری به حکومت و اعتماد متقابل به او دارد و انتصابش به تولیت قدس آستان رضوی در سال ۹۴، نخستین گام برای بازسازی چهره امنیتی او نزد افکار عمومی بود. این مسند جایگاهی مذهبی و قدرتی اقتصادی و سیاسی به او می‌بخشید.

ابراهیم رئیسی در حال حاضر همزمان رئیس جمهور منتحب و رئیس قوه قضائیه است
ابراهیم رئیسی در حال حاضر همزمان رئیس جمهور منتحب و رئیس قوه قضائیه است

زمانی که او برای اولین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود نزدیک به دو سال از انتصاب او به تولیت آستان قدس که بزرگترین موقوفه جهان است، می گذشت.

آقای رئیسی از اوایل انقلاب که وارد کارهای حکومتی شده سمت های مختلف قضایی را در اختیار داشته و از افراد با نفوذ قضایی و امنیتی ایران بوده است.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری آقای رئیسی نیمه مرداد در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود اما پیش از آن ‌آیت‌الله علی خامنه‌ای باید ریاست جمهوری او را تنفیذ کند.

در سال های گذشته این مراسم در مقر رهبری آقای خامنه‌ای انجام می شده اما مشخص نیست با توجه به شیوع ویروس کرونا و تغییر برنامه های دفتر رهبر ایران، برگزاری این مراسم در سال جاری به چه شیوه ای خواهد بود.

 

.