سایت روزنامه انقلاب اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای از سوی خانواده ابوالحسن بنی‌صدر، اعلام کرده که او در بیمارستان سالپتریه پاریس درگذشته است.

آقای بنی‌صدر اولین رئیس‌جمهور ایران بود و پس از خروج از ایران تحت تدابیر امنیتی در فرانسه زندگی می‌کرد.

در اطلاعیه‌ای که وبسایت آقای بنی‌صدر هم آن را منتشر کرده، گفته شده او شنبه ۱۷ مهرماه برابر با نهم اکتبر “پس از مدتی طولانی مبارزه با بیماری” در بیمارستان از دنیا رفت.

ابوالحسن بنی‌صدر ۸۸ سال داشت و متولد باغچه، از توابع همدان بود.

پدر او آیت‌الله نصرالله بنی‌صدر از روحانیان سرشناس و از دوستان آیت‌الله روح‌الله خمینی بود. این آشنایی باعث نزدیکی او به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و پیمودن پله‌های ترقی در روزهای اول انقلاب شد. هرچند او در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفته بود که آقای خمینی هیچ وقت حامی او نبوده است.

حلقه روحانیان منتقد بنی‌صدر در اوایل انقلاب اعتقاد داشتند آقای خمینی بیش از اندازه به بنی‌صدر میدان داده است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

حلقه روحانیان منتقد بنی‌صدر در اوایل انقلاب اعتقاد داشتند آقای خمینی ‘بیش از اندازه’ به بنی‌صدر میدان داده است

ابوالحسن بنی‌صدر در جوانی در دانشگاه سوربن پاریس در رشته‌ اقتصاد درس خواند و همزمان از رهبران دانشجویان در مبارزات علیه حکومت پهلوی و نزدیک به جبهه‌ ملی بود.

بعد از انقلاب اسلامی و در پایان دولت موقت ۹ ماهه، با بیش از ۷۵ درصد آرا به ریاست جمهوری رسید.

آقای خمینی تا آنجا به او اعتماد داشت که فراتر از قانون اساسی، فرماندهی کل قوا را به بنی‌صدر سپرد. او در جنگ با عراق در میان اختلاف نظرها، حرف آخر را می‌زد. در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران تا کنون اختیارات هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه آقای بنی‌صدر نبوده است.

شیوه‌اش در اداره امور جنگ و مخالفتش با نخست‌وزیر تحمیل شده حزب جمهوری اسلامی، یعنی محمدعلی رجایی باعث تشدید اختلاف‌ها شد. او بر نقش ارتش در جنگ تاکید داشت در حالی که حزب جمهوری اسلامی خواهان نقش بیشتر سپاه بود.

جلسه شورای انقلاب به ریاست بنی‌صدر. از چپ بازرگان٬ مهدوی کنی٬ سحابی٬ خامنه‌ای٬ بنی‌صدر٬ حسن حبیبی و موسوی اردبیلی. عکس از کتاب 'روایتی از زندگی و زمانه آیت‌الله خامنه‌ای' نوشته جعفر شیرعلی‌نیا
توضیح تصویر،  

کشمکش‌های ابوالحسن بنی‌صدر و حزب جمهوری اسلامی که اکثر کرسی‌های مجلس اول را در اختیار داشت، در نهایت باعث عزل او شد. آقای بنی‌صدر خرداد سال ۱۳۶۰ با رای قاطع مجلس به “عدم کفایت سیاسی” از کار برکنار شد. بعد از تظاهرات خیابانی هواداران سازمان مجاهدین و شدت گرفتن اختلاف‌ها، آقای بنی‌صدر از ایران گریخت و به پاریس رفت.

در تبعید

در فرانسه، ابوالحسن بنی صدر با مسعود رجوی و شماری دیگر از نیروهای مخالف حکومت جمهوری اسلامی شورای ملی مقاومت را تشکیل داد، ولی در سال ۱۹۸۴ به دلیل اختلاف نظر با رهبری سازمان مجاهدین خلق، از جمله به دلیل مهاجرت این سازمان به عراق، این شورا را ترک گفت.

او در ماجرای دادگاه میکونوس علیه مسئولان جمهوری اسلامی شهادت داد. در این دادگاه مقام‌های جمهوری اسلامی به ترور رهبران مخالفان کرد متهم شده بودند.

انقلاب اسلامی روزنامه‌ای بود که تا سال ۱۳۶۰ در ایران با صاحب امتیازی و مدیر مسئولی ابوالحسن بنی‌صدر منتشر می‌شد. او در فرانسه هم به انتشار این نشریه با اضافه کردن عنوان “در هجرت” ادامه داد.

در سال‌های آخر علاوه بر این نشریه، آقای بنی‌صدر مشغول نوشتن کتاب‌هایی در زمینه مسائل اسلامی بود.