احتمال تاخیر در توافق هسته‌ای ایران بهای نفت خام را افزایش داد و قیمت نفت خام در آغاز معاملات امروز، سه‌شنبه،نسبت به روز گذشته اندکی افزایش داشت. در معاملات روز دوشنبه، قیمت نفت نسبت به آخر هفته پیش تقریبا ۵ درصد افزایش یافت.

در صورت موفقیت مذاکرات اتمی، انتظار می‌رود صادرات نفت ایران از سر گرفته شود و عرضه در بازار بیشتر شود.

کاهش نگرانی در مورد آثار شیوع سویه امیکرون کرونا نیز عامل موثری در افزایش بهای نفت بوده است.

هفته گذشته قیمت نفت به دلیل نگرانی از موثر نبودن واکسن‌ها در برابر گونه جدید ویروس کرونا کاهش یافت زیرا بازار نگران بودکه ممکن است این ویروس بار دیگر باعث تعطیلی فعالیت اقتصادی در جهان شود و تقاضا برای نفت کاهش یابد.

آخر هفته گذشته یک مقام بهداشتی آفریقای جنوبی گفت که عوارض ابتلای به گونه جدید ویروس خفیف به نظر می‌رسد و یک مقام ارشد بهداشتی آمریکا هم گفت که به نظر نمی‌رسد این گونه جدید باعث بروز بیماری شدید شود.

به گزارش رویترز، بهای معاملات آتی نفت برنت پس از ۴.۶ درصد افزایش در روز دوشنبه، امروز مجددا ۶۰ سنت یا ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۷۳.۶۸ دلار در بشکه رسید.

نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۷۴ سنت یا ۱.۱ درصد افزایش به ۷۰.۲۳ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت در روز دوشنبه ۴.۹ درصد بالا رفت.

وزیر خارجه ایران انتقاد غرب از خواسته‌های جدید جمهوری اسلامی را رد کرد

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حساب توییتر خود گفته است که ایران “برای رسیدن به یک توافق خوب جدی” است.

اخیرا برخی منابع غربی ایران را متهم کردند که در متن مکتوبی که در نشست اخیر هسته‌ای در وین به طرف‌های مقابل تسلیم کرد خواسته‌هایی مطرح شده که قابل قبول نیست.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته است: “آنچه که هیئت ایرانی به عنوان متن مکتوب ارائه داده کاملا در چهارچوب برجام است و هیچ چیزی فراتر از برجام در آن نیست و مطالبات فرا برجامی در متن نیست.”

وی همچنین گزارش منابع اسرائیلی در مورد تصمیم حکومت ایران به غنی سازی اورانیون با خلوص بالا را تکذیب کرده و گفته است “صراحتا به آقای بورل (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) اعلام کردم که اخبار غنی سازی ۹۰ درصدی ایران کذب محض است.”

وی گفت که ” انتظار این است که در ادامه گفتگو، طرف‌های مقابل با پیشنهاد‌ها و پاسخ‌های مشخص شامل لغو تحریم‌ها به وین آمده و دست از بازی مقصرنمایی بردارند، در این صورت توافق خوب در دسترس است.”

حسین امیرعبداللهیان افزوده است: “ما مسیر دیپلماسی و مذاکره را در وین و در چارچوب منطق مذاکراتی و تفاهم دنبال خواهیم کرد.”