شماری از خبرنگاران ایرانی و فعالان مدنی می‌گویند قوه قضاییه درباره اظهارنظرهای انتخاباتی به آنها هشدار داده است. ‘

بنا به گزارش‌ها سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه با برخی از روزنامه‌نگاران تماس گرفته است و همچنین پلیس امنیت، پلیس فتا و اطلاعات سپاه نهادهای دیگری هستند که گفته شده در این زمینه هشدار داده‌اند.

اسحاق جهانگیری، معاون رئیس‌جمهور که داوطلب نامزدی انتخابات هم هست، در توییتر به کنایه نوشته “خبرنگاران و رسانه‌ها باید بتوانند همه کاندیداهای انتخاباتی را نقد کنند و نباید فضایی ایجاد شود که از نقد یک کاندیدا بترسند اما برای تخریب بعضی دیگر تشویق بگیرند.”

مهدی محمودیان می‌گوید دو نفر به دلیل توییت علیه ابراهیم رئیسی احضار شده‌اند. آقای محمودیان از فعالان جریان اصلاح‌طلب است که در عین حال با رای دادن در انتخابات آتی مخالف است.

پویان حسین‌پور هم گفته دادسرای فرهنگ و رسانه و پلیس امنیت به خاطر انتقاد از علی لاریجانی با او تماس گرفته‌اند. آقای حسین‌پور از چهره‌های اینترنتی جریان حزب‌اللهی یا مشهور به “افسران جنگ نرم” است.

اخطار قضایی درباره انتقاد از ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی در حالی انجام شده که آقای رئیسی همزمان با نامزدی برای انتخابات، ریاست قوه قضاییه را هم بر عهده دارد. برادر آقای لاریجانی، صادق لاریجانی رئیس پیشین قوه قضاییه بود.

مهدی محمودیان در توییتر نوشته: “آقای رئیسی گفته‌اند با محدودسازی شبکه‌های مجازی مخالفند اما عواملشان در دستگاه قضایی هر روز با رسانه‌ها و فعالان تماس می‌گیرند تا مطالبشان علیه آقای رئیس را پاک کنند.”

او به طعنه افزوده: “همه آزادند هرچه می‌خواهند در حمایت از ما بنویسند.”

حسین رزاق هم که از کاربران شاخص اصلاح‌طلب در توییتر است نوشته: “فساد یعنی کارمندان یک کاندیدا در قوه‌ فعلی تماس بگیرند که اگر علیه ایشان در راه بدست گرفتن قوه‌ بعدی حرف بزنید با تمام قوا با شما برخورد می‌شود.”

در عین حال احسان بداغی، خبرنگار، در کلاب هاوس گفته در تماسی که سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه با او گرفته به او بدون نام بردن از نامزد خاصی گفته شده است که بدون سند، اتهامی علیه نامزدها مطرح نکند.

ایران یکی از محدودترین فضاهای رسانه‌ای را در جهان دارد و در رده‌بندی گزارش‌گران بدون مرز از آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰، ایران در رده ۱۷۳ از میان ۱۸۰ کشور دنیا قرار داشت.

کم‌تر از یک ماه مانده به انتخابات، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران هم از “آماده‌باش” این نیروها خبر داده و تهدید کرده “بیش از گذشته” خود را برای برخورد با افرادی آماده کرده‌اند که “سعی در برهم زدن آرامش انتخابات را دارند”.

قاسم رضایی گفته: ” قطعاً با هر توطئه‌ای که از داخل یا خارج از کشور باشد برخورد می‌کنیم و فتنه‌ها و توطئه‌ها را در محفل‌هایشان خفه می‌کنیم.