محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، می‌گوید بعد از صحبت‌هایی که درباره خطرهای احتمالی قدرت گرفتن طالبان داشته، یک “مقام ارشد امنیتی” او را تهدید کرده است.

آقای احمدی‌نژاد با انتشار ویدئویی گفته تهدید شده است که اگر درباره طالبان و وجود یک “باند فاسد امنیتی” در حکومت ایران صحبت کند، با اطرافیانش، از جمله اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و علی‌اکبر جوانفکر برخورد خواهد شد.

او گروه طالبان را “خطر جدی برای امنیت ما و منطقه” خواند و گفت: “چرا طالبان باید برای عده‌ای در نهاد امنیتی ما به طور معکوس دارای اهمیت بشود؟”

با خروج نظامیان خارجی از افغانستان گروه طالبان پیشروی‌های سریعی داشته و کنترل بسیاری از شهرهای مهم را در دست گرفته است.

پس از تسلط طالبان بر هرات یک مقام وزارت خارجه ایران از این گروه با عنوان “امارت اسلامی” یاد کرد.

‘طالبان به دنبال تشکیل خراسان بزرگ’

محمود احمدی‌نژاد در هفته‌های اخیر چند بار درباره پیامدهای احتمالی قدرت گرفتن گروه طالبان هشدار داده است.

آقای احمدی‌نژاد در ویدئویی که در روز شنبه ۲۳ مرداد/اسد منتشر کرده، این نکته را تکرار کرده است که طالبان با شعار “خراسان بزرگ” تهدیدی برای امنیت ایران خواهد بود.

چنین شعاری در تبلیغات گروه طالبان پررنگ نیست اما گروه داعش در افغانستان یک شاخه خراسان داشت.

رئیس جمهور سابق ایران با “خشن و ضدانسانی” خواندن طالبان گفته آنها می‌خواهند “با کمک بیگانه و با زور اسلحه بر افغانستان مسلط شوند”.

او گفت: “طالبان با شعار خراسان بزرگ تهدید مهمی علیه ایران و دیگر همسایگان شکل می‌دهد و به محض استقرار تمام مرزهای شرقی ایران مورد تهدید خواهد بود.”

‘باند فاسد امنیتی’

آقای احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر چند بار درباره نفوذ “یک باند فاسد امنیتی” صحبت کرده است.

او گفته پس از سخنان هفته‌های اخیرش “یک مقام ارشد امنیتی پیغام داد که چرا درباره اینها صحبت می‌کنی. ما به شدت تحت فشار هستیم و اگر ادامه بدهی مجبوریم با نزدیکان تو برخورد کنیم.”

او مشخص نکرد مقام مورد اشاره‌اش کیست و به چه دستگاهی تعلق دارد، اما پیش از این صحبت‌های او با حسین نجات، فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه خبرساز شده بود.

محمود احمدی‌نژاد گفته “باند” مورد اشاره‌ او “بین مردم و مسئولان تقابل ایجاد می‌کنند و اعتراضات آرام را به خشونت می‌کشند. هزینه اعتراض را آنقدر بالا می‌برند که یا مردم بی تفاوت شوند و یا نارضایتی آنقدر اوج بگیرد که کنترل‌پذیر نباشد.”

او خطاب به نهاد امنیتی که می‌گوید او را تهدید کرده گفت: “شما چه ارتباطی با طالبان و باند فاسد امنیتی دارید که وقتی علیه آنها صحبت می کنیم ناراحت می‌شوید؟ چه شیوه‌ای است که برای اظهارنظر من با اطرافیانم برخورد می کنید؟”

آقای احمدی‌نژاد در سال‌های اخیر انتقادهای بسیاری را درباره سیاست‌های جاری در ایران مطرح کرده است.

او برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ثبت نام کرد اما در شورای نگهبان رد صلاحیت شد و به همین دلیل انتخابات را تحریم کرد.