احمد جنتی: چرا برجام را آتش نزدید

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان در ایران از دولت حسن روحانی به خاطر آن که برجام را به دنبال خروج آمریکا از آن آتش نزدند انتقاد کرده و گفته است آنها در نهایت باید این کار را بکنند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دو سال پیش گفته بود چنانچه “آمریکا توافق هسته‌ای را نقض کند، ایران آن را آتش خواهد زد.”

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بهار امسال از توافق هسته‌ای خارج شد. به دنبال آن همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران که با این توافق رفع شده بود، مجددا از سرگرفته شد.

کشورهای اروپایی حاضر در این توافق و روسیه و چین هنوز به برجام متعهد هستند. ایران نیز تا کنون در این توافق هسته‌ای باقی مانده اما از این که اروپا به “تعهداتش” در قبال برجام عمل نمی‌کند، ناراضی است.

آقای جنتی امروز پنجشنبه ۲۷ دی گفته است در چنین شرایطی دل بستن به اروپا، “سفاهت می‌خواهد.”

رئیس مجلس خبرگان گفته است در مساله برجام، “اروپایی‌ها از آمریکایی‌ها بدتر هستند یا اگر هم بدتر نباشند، هم بهتر نیستند.”

آقای جنتی گفته است “برخی خیال می‌کنند آمریکا که از برجام کنار کشید، می‌توانند به اروپایی‌ها تکیه کنند، در حالی که اروپایی‌ها امروز و فردا می‌کنند و کاری به نفع ما نخواهند کرد.”

مقام‌های دولت ایران اخیرا به اروپا در مورد عمل به تعهداتشان هشدار داده‌ و می‌گویند وضعیت نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند.

هفته پیش علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی به اروپا هشدار داد که فرصت برای اجرای تعهداتشان به پایان رسیده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران امروز به نقل از یک سخنگوی اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده گفته است کانال ویژه مالی اروپا برای فعالیت تجاری با ایران “در آستانه راه‌اندازی است.”

طرح ایجاد این کانال مالی در جریان اجلاس وزیران امور خارجه آلمان، بریتانیا، فرانسه، و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با چین و روسیه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تصویب شد.

هدف از ایجاد این کانال جدید “حفاظت از آزادی فعالان اقتصادی این کشورها جهت دنبال کردن مبادلات مشروع با ایران” اعلام شده است.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort