احمد خاتمی: برخی گفته‌اند رئیسی «استعفا» دهد تا در انتخابات مجلس شرکت کنیم

Screen Shot 2023-07-20 at 1.07.20 PM

یک عضو فقهای شورای نگهبان روز پنجشنبه ۲۹ تیر با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس، مدعی شد که عده‌ای شرط حضور خود در این انتخابات را «استعفای» ابراهیم رئیسی از مقام ریاست‌جمهوری اعلام کرده‌اند.

احمد خاتمی که در جمع ناظران شورای نگهبان در شهر ورامین سخن می‌گفت، اظهار داشت: «برخی برای حضورشان زمزمه استعفای رئیس‌‌جمهور را می‌کنند که اگر می‌خواهید ما به میدان بیاییم باید رئیس‌‌جمهور استعفا دهد.»

این عضو شورای نگهبان نامی از این افراد نبرد و اشاره نکرد که متعلق به کدام جناح سیاسی هستند.

او گفت: این افراد چون «ترس تایید» نشدن از طرف شورای نگهبان دارند، به دنبال «شعار دشمنان» هستند.

مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان، ۲۲ اردیبهشت

بیشتر در این باره:

مولوی عبدالحمید روند انتخابات در جمهوری اسلامی را زیر سؤال برد: «ملت انتخابات آزاد می‌خواهد»

ظاهرا ناکامی ابراهیم رئیسی در عمل به وعده‌های انتخاباتی خود بویژه در حوزه اقتصاد، چهره‌های سرشناس اصولگرا را از او رویگردان کرده است و آن‌ها قصد دارند که در انتخابات مجلس راه خود را از دولت او جدا کنند.

از سوی دیگر، انتخابات قرار است توسط وزارت کشوری برگزار شود که وزیر آن یکی از تندروترین چهره‌های اصولگرا به شمار می‌رود و هم‌اکنون طرح گشت ارشاد را دنبال می‌کند که نارضایتی‌های زیادی را برانگیخته است و این امر می‌تواند بر تعداد تحریم‌کنندگان انتخابات بیفزاید.

تعدادی از نامزدهای سرشناس انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ مانند علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس، و اسحاق جهانگیری، معاون اول سابق رئیس‌جمهور، توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند و شایعاتی درباره حضور آن‌ها در انتخابات مجلس امسال در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها مطرح شده است.

علی لاریجانی که رد صلاحیت او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ بسیار خبرساز شد، در دوره‌های هشتم، نهم و دهم مجلس رئیس مجلس شورای اسلامی بود ولی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس نامزد نشد.

احمد خاتمی در ادامه حمله لفظی خود خطاب به این افراد گفت: «هشت سال با رأی مردم حکومت کردید، اما بدانید این ملت و رئیس‌‌جمهور از انقلاب، اسلام و انتخابات صیانت می‌کنند.»

این عضو شورای نگهبان که همزمان عضو مجلس خبرگان جمهوری اسلامی هم هست، مدعی شد با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس، «حیله دشمنان» آن است که کم شدن شرکت‌کنندگان در انتخابات را «القا» کنند و «زمزمه شرکت نکردن در انتخابات نغمه براندازان شده است.»