احمد مسعود، فرمانده نیروهای مردمی و دولتی سابق در پنجشیر، در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی تایید کرد که در حال گفت‌وگو با نمایندگان طالبان است.

آقای مسعود ایستادگی پنجشیر در شمال افغانستان را ایستادگی نمادین برای کل افغانستان توصیف کرد.

احمد مسعود با جمعی از نیروهای مردمی و دولتی از جمله امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور، که به پنجشیر پناه آورده اند، جنبش مقاومت در برابر طالبان را اعلام کرده‌اند.

پنجشیر، تنها ولایت افغانستان است که خارج از تصرف طالبان باقی مانده است. طالبان تاکید کرده‌اند که مشکل پنجشیر را با گفت‌وگو حل می‌کنند.

احمد مسعود گفت که در پنجشیر ادوات نظامی و تجربه نظامی کافی برای دفاع موجود است. اما تاکید کرد که صرفا “برای دفاع از جغرافیای پنجشیر نمی‌جنگیم… بلکه برای تمامیت ارضی و ارزش‌های اسلامی و ملی در جغرافیایی به نام پنجشیر می‌جنگیم.”

او افزود که تمام افغانستان به خاطر ارزش‌هایشان در کنار همدیگر خواهند ایستاد.

آقای مسعود گفت با تمام تلاش در پی آن هستند که دولتی در افغانستان سر کار بیاید که “هم با خود و هم با دنیای بیرون در صلح باشد و به انزوا نرود.”

“کوشش ما این است که به تحریک طالبان این را برسانیم که با یک دگراندیشی، نظامی بسازیم که برای جامعه جهانی و منطقه و مردم افغانستان باشد.”

او هشدار داد که هنوز فرصت هست که از یک بحران بزرگ جلوگیری شود.

احمد مسعود افزود که به وضوح به نماینده طالبان گفته است که “حرفی که ما می‌زنیم به نفع تحریک طالبان نیز هست.”

او گفت طالبان از آنها خواسته که به این گروه بپیوندد که به گفته آقای مسعود این امر مشکلی را حل نمی‌کند.

احمد مسعود گفت برای خودش جایگاه و مقامی نمی‌خواهد و تاکید کرد که نباید اشتباهات تاریخی تکرار شود.

او درباره حکومت قبلی نیز اظهار داشت “چیزی به نام نظام جمهوری اسلامی آقای اشرف غنی که رفت، وجود ندارد.”

آقای مسعود تایید می‌کند که طالبان از او خواسته‌اند که “بیعت” کند و به آنها بپیوندد اما او می‌گوید خواست ما “کلان و به خاطر کل افغانستان” است. باور ما این است که “ساختار حکومت به گونه‌ای باشد که همه مردم افغانستان خود را در آن ببینند”.

روز گذشته، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در صحبت با رسانه‌ها گفت که مشکل کوچکی در پنجشیر وجود دارد که به اعتقاد او ۸۰ درصد آن با گفت‌وگو حل خواهد شد. آقای مجاهد درباره جزئیات مذاکرات توضیحی نداد.

احمد مسعود، در روزهای اخیر به نماد مقاومت علیه گروه طالبان تبدیل شده است. او ۳۲ سال دارد و در بریتانیا تحصیل کرده است اما سابقه جنگی مانند پدرش ندارد.

احمدشاه مسعود، که فرمانده نیروهای مقاومت علیه طالبان، معروف به جبهه شمال بود، در دهه ۹۰ میلادی مانع تسلط کامل گروه طالبان بر افغانستان شد.

احمد ۱۲ ساله بود که پدرش در نهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، به دست دو عضو شبکه القاعده، در یک حمله انتحاری کشته شد.

.

شمار زیادی از فرماندهان پیشین و نیروهای ارتش روز یکشنبه ۲۴ اسد/مرداد هنگام ورود طالبان به کابل به پنجشیر رفتند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری اشرف غنی، ساعاتی قبل از فرار او، به پنجشیر رفت.

روز یکشنبه ۲۴ اسد، همزمان با فرار اشرف غنی و شماری از همکارانش، گروهی از سیاسیون عمدتا تاجیک به دعوت دولت پاکستان، راهی اسلام‌آباد شدند.

در این هیات، یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری، احمد ضیا و احمد ولی مسعود، لطیف پدرام، رئیس حزب کنگره ملی و کریم خلیلی و محمد محقق، از رهبران حزب وحدت اسلامی حضور داشتند.

منابع تایید کرده اند که یکی از محورهای صحبت چهره‌های سیاسی در اسلام‌آباد مقاومت پنجشیر بوده است.

مردم پنجشیر با ورود نیروهای طالبان به این ولایت به‌شدت مخالف هستند.