اختصاصی؛ پای دو مجری صداوسیما هم به پرونده فساد مالی فوتبال ایران باز شد

7

یکی از کارمندان فدراسیون فوتبال ایران روز پنجشنبه ۱۷ خرداد در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی، خبر داد که در ادامه گسترده‌تر شدن دامنه پرونده فساد در فوتبال ایران، حالا برای افشین عبداللهیان و رضا جاودانی، دو کارمند و مجری صداوسیمای جمهوری اسلامی، فریبرز محمودزاده، معاون مهدی تاج و مهدی هژبری، معاون سابق ارتباطات باشگاه استقلال، نیز به اتهام دریافت و پرداخت رشوه و تبانی برای تغییر نتایج بازی‌ها، پرونده قضایی تشکیل شده است.

او توضیح داد: «رضا جاودانی، کارمند صداوسیما که عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است، به اتهام تبانی و دریافت رشوه از علی خطیر، مدیرعامل سابق استقلال، به منظور رفع‌ورجوع موضوع پرداخت مبالغ پنهانی به بازیکنان با هدف رعایت سقف قراردادها در این باشگاه علی‌رغم کذب بودن، احضار شده است و تحت پیگرد قضایی قرار دارد. علاوه بر این، افشین عبداللهیان، مجری شبکه ورزش هم که در دو سال اخیر در باشگاه‌های فولاد خوزستان، شمس‌آذر قزوین و حالا در استقلال تهران سمت‌های اجرایی داشت و دارد، به اتهام دلالی، پرداخت و دریافت مبالغ غیرقانونی و تبانی برای تغییر نتایج فوتبال در آستانه بازداشت است. مهدی هژبری نیز به اتهام مشارکت در همین پرونده احضار شده است.»

این در حالی است که علیرضا خانی، عضو برکنارشده هیئت‌مدیره باشگاه استقلال تهران، هم روز چهارشنبه در گفت‌وگو با رسانه‌های داخل ایران، افشا کرد که علی خطیر و فرشید سمیعی، سرپرست فعلی استقلال، در چندین قرارداد با بازیکنان و کادر فنی به جعل مدارک و ثبت اعداد غیرواقعی در سازمان لیگ متهم‌اند و به‌‌عنوان مثال، قرارداد ۷.۵ میلیارد تومانی با مهدی هاشمی‌نسب با عدد غیرواقعی ۵۰ میلیون تومان، قرارداد ۲۰ میلیارد تومانی با سعید مهری با عدد ۱۶۰ میلیون تومان و قرارداد ۱۵ میلیارد تومانی با خالدآبادی، دروازه‌بان دوم آبی‌ها، با عدد جعلی چهار میلیارد تومان ثبت شده تا از سقف قراردادها که ۳۲۵ میلیارد تومان بوده است، عبور نکنند.

همچنین در شرایطی که روز چهارشنبه خبر بازداشت خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال، و صدور حکم جلب پژمان راهبر، سردبیر وب‌سایت ورزش۳، به اتهام دریافت رشوه و مشارکت در پرونده فساد فوتبال ایران منتشر شد، اکنون این کارمند فدراسیون فوتبال ایران به ایندیپندنت فارسی می‌گوید قرار قضایی بازداشت سهیل مهدی، مسئول برکنارشده برگزاری مسابقات در سازمان لیگ، و همچنین فریبرز محمودزاده که سال‌ها مسئولیت بخش مسابقات لیگ آزادگان و سپس مدیر نقل‌وانتقالات سازمان لیگ فوتبال ایران بود، هم صادر شده است.

مهدی تاج آبان‌ ۱۴۰۲ فریبزر محمودزاده را با ارتقای جایگاه، به عنوان مسئول پیگیری‌های ویژه امور حقوقی فدراسیون فوتبال انتخاب کرد.

این منبع مطلع که پیش از این برای اولین‌بار موضوع دست داشتن خداداد افشاریان، سهیل مهدی و پژمان راهبر را در ماجرای دریافت مبالغ هنگفت به‌ صورت دلار و سکه برای تغییر نتایج مسابقات به سود دست‌کم پنج تیم لیگ برتری را به ایندیپندنت فارسی اطلاع داده بود، هفته گذشته افشا کرد که مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، هم در پرونده‌ای به دریافت ۲۰۰ سکه بهار آزادی از باشگاه گل‌گهر سیرجان به‌عنوان رشوه متهم شده است.

او تاکید می‌کند که ارقام مطرح‌شده در رسانه‌های ایران درباره دریافت مبالغی همچون ۱۵ تا ۲۵ سکه بهار آزادی کاملا اشتباه است و مبالغ پرداختی مدیران تیم‌های لیگ برتری به مدیران فدراسیون فوتبال و برخی رسانه‌ها «دست‌کم هفت میلیون دلار» و معادل مبلغ خرید چندین منزل مسکونی در پایتخت بوده است.

این کارمند فدراسیون فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایندیپندنت فارسی از باشگاه‌های گل‌گهر سیرجان، فولاد مبارکه سپاهان، مس رفسنجان، مس کرمان و «یکی از تیم‌های پرطرفدار تهرانی» به‌عنوان باشگاه‌های پرداخت‌کننده رشوه به اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون، کمیته داوران، سازمان لیگ و برخی خبرنگاران نام برد؛ گزارشی که عضو سابق هیئت‌مدیره استقلال تهران و خبرگزاری تسنیم هم روز چهارشنبه آن را تایید و در گزارش‌هایشان به وجود فساد مالی در باشگاه استقلال و «چند باشگاه صنعتی» اعتراف کردند.

در همین حال ایندیپندنت فارسی مطلع شده که پس از واگذاری باشگاه استقلال تهران به هلدینگ پتروشیمی خلیج‌ فارس، قدرت نفوذ و تصمیم‌گیری افشین عبداللهیان در باشگاه استقلال تهران‌ــ که سابقه همکاری با علی‌عسگری، مدیر هلدینگ خلیج‌ فارس، در صداوسیما را داردــ به قدری بالا رفته که فرشید سمیعی، سرپرست استقلال را عملا به عنصری خنثی و بی‌تاثیر تبدیل کرده است.

عبداللهیان از متهمان جدید پرونده فساد فوتبال ایران است که در دو ماه اخیر حکم سرپرستی آتیلا حجازی، مدیریت محمدحسین ضیایی بر آکادمی استقلال و حکم مشاور مدیرعامل را برای سعید بیگی امضا کرده است.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد با افزایش روزافزون تعداد پرونده‌های اختلاس، تبانی و پرداخت رشوه در باشگاه مس رفسنجان، احتمال سقوط این تیم از لیگ برتر به لیگ آزادگان قوت گرفته است. در چنین شرایطی، مدیران تیم‌های صنعت نفت آبادان و پیکان تهران به عنوان تیم‌های سقوط‌کرده به دسته پایین‌تر، به رقابت با تیم سوم انتهای جدول لیگ آزادگان برای صعود به لیگ برتر امیدوار شده‌اند.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران که با دخالت مستقیم سازمان اطلاعات سپاه پاسداران توانست بار دیگر صندلی ریاست فدراسیون فوتبال را تصاحب کند، حالا به نظر می‌رسد در مستاصل‌ترین وضعیت طی دوران مدیریتش بر فوتبال ایران قرار دارد و احضار و بازداشت ادامه‌دار منصوبان او در فدراسیون فوتبال، می‌تواند پایان عمر محبوبیت او در حلقه اطرافیان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را رقم بزند.