با افزایش حملات متقابل ارتش اسرائیل و فلسطینیان مسلح غزه به اهداف یکدیگر، که از غروب روز دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت، آغاز شده، از یکسو اسرائیل به حماس هشدار داده که در صورت ادامه راکت‌پرانی، «بهای سنگینی» خواهد پرداخت، از سوی دیگر، حماس کماکان به اسرائیل اخطار داده که به محاصره «حرم شریف» و محله «شیخ جراح» پایان دهد.

با تشدید بحران که دست‌کم به کشته شدن ۲۸ فلسطینی در کمتر از ۱۲ ساعت منجر شد، جامعه جهانی از تداوم این بحران ابراز نگرانی عمیق کرده است. وزارت بهداشت در غزه می‌گوید در میان قربانیان این حملات، ۹ کودک هم دیده می‌شوند. ۱۵۰ زخمی نیز به بیمارستان‌های این باریکه منتقل شده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که از ساعت شش عصر روز دوشنبه تا بامداد سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت، بیش از ۳۰۰ فروند راکت به سوی شهرهای اسرائیل شلیک شده و این رقم، ساعت به ساعت افزایش می‌یابد. ظهر سه‌شنبه تنها در طول چند دقیقه ۴۰ راکت به سوی اشدود و اشکلون هدف‌گیری شد؛ ده‌ها هزار تن به اماکن امن رفته‌اند.

مقامات شهر اشدود کشته شدن دو نفر، از جمله یک زن در حمله راکتی ظهر سه‌شنبه را تأیید کردند. این‌دو نخستین تلفات در میان اسرائیلی‌ها از آغاز دور جدید بحران بودند. مسئولان اشدود گفته‌اند حال سه زخمی دیگر، از جمله یک زن ۸۰ ساله، که با راکت زخمی شده، «وخیم است».

راکت‌پرانی‌ها خساراتی هم به برخی خانه‌ها، از جمله در چند منطقه اسرائیلی‌نشین نزدیک به مناطق غزه، وارد کرده و ۷ اسرائیلی گفته‌اند دچار شوک روانی شده‌اند.

امور آموزشی و بخشی از روال عادی زندگی در شهرهای جنوبی اسرائیل کاملاً متوقف شد. قطارهای مسافربری در این بخش‌ها نیز کماکان به دلیل نگرانی از تداوم راکت‌پرانی‌ها از حرکت بازایستاده‌اند.

رهگیری راکت‌های پرتاب‌شده به اشکلون اسرائیل:

سازمان هواپیمایی کشوری اسرائیل مسیر بسیاری از پروازها از فرودگاه بین‌المللی بن‌گوریون را از بیم اصابت راکت، تغییر داد زیرا احتمال اصابت راکت به مناطق مرکزی اسرائیل مانند تل‌آویو را نیز بعید نمی‌داند.

تحلیلگران در رسانه‌های اسرائیل اتفاق نظر دارند که ارتش و دولت کشورشان مرگ شهروندان خود را انگیزه جدیدی برای وارد کردن ضربات مهلک بیشتر به غزه تلقی کند.

ارتش اسرائیل نیز تأیید کرد که با همکاری شباک، سازمان امنیت داخلی، برنامه کشتن هدفمند فعالان سازمان‌های مسلح فلسطینی را از سرگرفته است. اسرائیل مدتی بود که این نوع اقدامات را در چارچوب یک تعامل نانوشته با حماس، که حاکم بر غزه است، متوقف کرده بود.

این نخستین بار بعد از عملیات ارتش اسرائیل در اواخر بهار ۱۳۹۳ در غزه است که بحران میان اسرائیل و فلسطینیان به چنین ابعاد گسترده‌ای رسیده است.

ارتش اسرائیل هشدار داده که در صورت لزوم، نیروهای زمینی خود را نیز وارد کارزار کرده و به بمباران هوایی اکتفا نخواهد کرد.

همزمان، ارتش اسرائیل شماری از نیروی زمینی خود را همراه با تانک و انواع تجهیزات رزمی دیگر به نزدیکی مرز با غزه منتقل کرد.

رسانه‌های اسرائیل خبر داده‌اند که به فرمان بنی گانتز، وزیر دفاع، نیروهای ذخیره ارتش در بخشی از یگان‌ها و همچنین در نیروی گارد مرزی، به خدمت احضار شده‌اند؛ این امر ممکن است نشان از عزم اسرائیل برای تکرار عملیاتی گسترده در غزه داشته باشد.

هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفته که برای عملیات نام «محافظ دیوارها» انتخاب شده و دولت تحقق اهداف مشخصی را به ارتش محول کرده و ارتش «برای هر سناریویی آماده است».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، دوشنبه شب احتمال داد که این بحران «طولانی باشد».