در پی قطعی مکرر برق در مناطق مختلف ایران که زندگی مردم را به رغم گرمای شدید هوا دچار مشکل کرده است، اهالی بعضی از شهرها دوشنبه شب با تجمع در برابر اداره های برق اعتراض خود را با سر دادن شعارهایی ابراز داشته اند.

تصاویر منتتشر شده که گفته می شود متعلق به دوشنبه شب است، تجمع شهروندان معترض را در برابر اداره برق شهرری نشان می دهد.

”وزیر بی کفایت، استعفا، استعفا ” از جمله شعارهایی هست که در فیلم تجمع شهرری شنیده می شود.

تصاویر دیگری هم که گفته می شود نشان دهنده تجمعات مشابه در چند شهر از جمله آمل و بابلسر است، در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

یکشنبه شب هم شهروندان در بعضی از شهرهای ایران در اعتراض به بی برقی مکرر شعارهایی علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای سر دادند و در برخی از شهرها نیز دست به تجمع زدند.

گرمای هوا، قطع شدن آب در ساختمان‌های بلند که ناشی از خاموش شدن پمپ‌هاست، خراب شدن محتویات یخچال و فریزرها و سوختن وسایل خانگی، اختلال در شبکه موبایل و اینترنت، از جمله مشکلات پیش آمده برای شهروندان ایرانی عنوان شده است.

در برخی از گزارش ها آمده است که قطع پی در پی برق باعث از کار افتادن دستگاه های حیاتی در بیمارستان‌ها از جمله در بخش مراقب های ویژه شده و جان بیماران را تهدید می‌کند.

گزارش هایی هم منتشر شده که نشان می دهد اتومبیل افراد به دلیل قطع برق در پارکینگ گیر افتاده و مردم از رسیدن به امور روزمره شان بازمانده‌اند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران گفته است: “در برخی نواحی، هشت ساعت برق مستمر شهری برای شارژ کامل باتری دکل‌ها در دسترس نیست”.

تجمعات یکشنبه شب

در ویدئوهایی که گفته می شود مربوط به یکشنبه شب در تهران است معترضان از داخل خانه های خود شعار “مرگ بر خامنه‌ای” و “مرگ به دیکتاتور” سر داده‌اند. در گنبدکاووس در استان گلستان به دلیل اعتراض شهروندان به قطعی برق جو شهر امنیتی گزارش شده است.

پایان پست Twitter, 1

گروهی از مردم شهر کردکوی در استان گلستان در شمال ایران به قطعی‌های مکرر و طولانی برق در روزهای گذشته اعتراض کردند. معترضان دیشب در یکی از میادین اصلی این شهر تجمع کردند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی گروهی از مردم شهرستان کازرون در استان فارس، دیشب در مقابل اداره برق شهر کازرون دست به تجمع اعتراضی زدند. مشابه این وضعیت در برابر دست کم یکی از ادارات برق تهران هم رخ داده است.

پایان پست Instagram, 3

واکنش های دولتی

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به دولت گفته است: “اگر افزایش مصرف و مازاد تقاضا به هر دلیلی در کوتاه‌مدت جبران نمی‌شود، لااقل به برنامه اعلام‌شدۀ خاموشی‌ها پایبند باشید تا مردم بتوانند مشکلات را تدبیر کنند. ‌مردم از این همه بی‌برنامگی کلافه شده‌اند”.

دولت با تدوین جدول خاموشی برنامه دو نوبت قطع برق در روز تنظیم کرده اما برخی از شهروندان می‌گویند که قطع برق بیش از دو بار در روز و در ساعاتی غیر از جدول‌های اعلام شده اتفاق می افتد و زندگی آنها را مختل کرده است.

قطع برق در شهرهای ایران به در بیمارستان ها رسیده و باعث تهدید جان بیماران شده

دامنه قطع پی در پی برق در شهرهای ایران به بیمارستان ها هم کشیده و باعث تهدید جان بیماران شده

سخنگوی صنعت برق اما می گوید خاموشی های خارج از برنامه اجتناب ناپذیر است.

مصطفی رجبی مشهدی گفته است: “بین میزان مصرف و توان تولید برق در ایران ۱۰ هزار مگاوات فاصله است، و همین باعث فشار بر نیروگاه ها می‌شود. “