اعتراض‌های کم‌سابقه کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در ایران ادامه پیدا کرده و کارکنان چند واحد صنعتی دیگر نیز به اعتصاب‌کنندگان پیوسته‌اند. معترضان می‌گویند در صورتی که به خواسته‌هایشان نرسند اعتصاب را گسترش خواهند داد.

واحدهای متعدد مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در چند استان‌ ایران، از جمله آذربایجانی غربی، ایلام، اصفهان، بوشهر، تهران و خوزستان در این اعتصاب به تعطیلی کشیده شده‌اند.

یکی از کارگران معترض به سایت رویداد۲۴ گفته است: “کاسه صبر خیلی از کارگران از این شرایط لبریز شده و کمرشان زیر بار نخواندن دخل و خرجشان خم شده.”

مقام‌های ایرانی تشکل‌های کارگری مستقل را به رسمیت نمی‌شناسند و فعالان کارگری همواره هدف برخوردهای قضایی و امنیتی بوده‌اند.

فساد در خصوصی‌سازی واحدهای صنعتی، قراردادهای موقت، نداشتن امنیت شغلی، حوادث مرگبار کار و نامتناسب بودن دستمزدها با گرانی از جمله مسائل مورد اعتراض جنبش کارگری در ایران است.

کارگران موقت و پیمانکاری این واحد صنعتی خواهان افزایش دستمزد و تغییر شرایط مرخصی شده‌اند.

شماری از کارگران پیمانکاری شرکت اودی‌سی‌سی پالایشگاه نفت اصفهان نیز با درخواست‌های مشابه از روز شنبه اعتصاب کرده‌اند.

کارگران فازهای مختلف عسلویه نیز از جمله معترضانی هستند که در روزهای اخیر اعتصاب کرده‌اند.

اعتصاب کارگران نفت

“شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت” با انتشار بیانیه‌ای گفته که از ۲۹ خرداد “چند ده هزار” نفر از کارگران پیمانی صنعت نفت اعتصاب کرده‌اند و کارگران رسمی نیز می‌خواهند در روزهای آینده به اعتصاب بپیوندند.

در این بیانیه آمده: “افزایش دستمزد فقط مطالبه ما کارگران نفت نیست، می‌دانیم که همه کارگران، معلمان، بازنشستگان و حقوق بگیران جامعه همین مطالبه را دارند و همینطور دیگر مطالبات ما. بنابراین انتظار بیشترین حمایت ها و پشتیبانی‌ها را داریم.”

این بیانیه همچنین خواهان همبستگی برای اعتراض به اخراج ۷۰۰ کارگر معترض شده است. هرچند مقام‌های صنعت نفت تاکید کرده‌اند که “اخراج ۷۰۰ کارگر شایعه است و پالایشگاه نفت تهران آن را تکذیب می‌کند.”

روابط عمومی پالایشگاه نفت تهران گفته تنها با ۳۵ نفر از کارکنان روزمزد تسویه حساب شده است.

شماری از کارگران پیمانی پس از آغاز اعتراضات ویدئویی از خود همرسانی کردند که در آن ده‌ها کارگر می‌گفتند با شروع اعتصاب از پالایشگاه نفت تهران اخراج شده‌اند.

معترضان در شهرهای مختلف با همرسانی عکس‌ها و ویدئوهایی با دیگر کارگران اعتصابی ابراز همبستگی می‌کنند.

برخی از آنان محل کار را ترک کرده و برخی دیگر در محل کارشان تجمع کرده‌اند.

یکی از کارگران معترض صنعت نفت به رویداد ۲۴ گفته: “من و تمام همکارانم که شرایطی مشابه من دارند، خسته، ناامید و گرسنه هستیم. در سخت‌ترین شرایط کاری هستیم؛ از گرما گرفته تا دوری از خانواده و مهم‌تر از همه این‌ها، همیشه در معرض خطر مرگ بودن. اما در مقابل از کمترین حقوق انسانی و شغلی برخورداریم.

او گفته: “ما دست از کار کشیدیم تا حداقل کسانی که مسئول هستند و بیشترین سود را از این صنایع می‌برند، بدانند ما نباشیم، کار آن‌ها لنگ است.”