انتقادهای چهره‌ها و جریان‎‌های سیاسی از ردصلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در شورای نگهبان ادامه دارد.

محمدجواد حجتی کرمانی، عضو مجلس خبرگان قانون اساسی پس از انقلاب و عضو سابق مجلس خبرگان رهبری، از آیت‌الله علی خامنه‌ای خواسته است تا با “حکم حکومتی” ابراهیم رئیسی را به عنوان رئیس جمهور منصوب کند.

آقای حجتی کرمانی، که سابقه دوستی شخصی با آقای خامنه‌ای دارد، از او خواسته است “مردم را از زحمت شرکت در انتخابات صوری نمایشی-فرمایشی معاف فرموده و از مصرف بیهوده و مسرفانه ده‌ها میلیاردی انتخابات جلوگیری کنند”.

دامنه انتقادها تا جایی بوده که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق، گفته انتخابات پیش رو را به رسمیت نمی‌شناسد. صادق لاریجانی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای نگهبان، عملکرد این نهاد را غیرقابل‌دفاع خوانده است و حتی ابراهیم رئیسی گفته برای “رقابتی‌تر” شدن انتخابات رایزنی کرده است.

محمدجواد حجتی کرمانی “یکدست” بودن نامزدهای تاییدصلاحیت‌شده را باورنکردنی خوانده و گفته “دلسردی” مردم و جریان‌های سیاسی از این وضعیت خطرناک است.

آقای حجتی کرمانی گفته امیدوار است که آیت‌الله خامنه‌ای با “اشراف دقیقی” که بر اوضاع دارد و “با استفاده از قدرت قانونی و فراقانونی خود ( که آن هم قانونی است)” حکم حکومتی برای ریاست جمهوری آقای رئیسی بدهد.

او گفته چنین کاری از طرف آقای خامنه‌ای باعث می‌شود که مردم “صراحت و صداقت برخاسته از روشن‌بینی و شجاعت رهبری” را ببینند.