همزمان با تداوم درگیری‌ها بین نیروهای پلیس اسرائیل و تظاهرکنندگان فلسطینی در شرق اورشلیم/بیت المقدس در روز شنبه ۱۸ اردیبهشت، جامعه بین المللی خواستار توقف خشونت در این شهر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ده‌ها فلسطینی‌ها نیز در روز شنبه در جریان درگیری با پلیس اسرائیل زخمی شدند. جمعیت هلال احمر فلسطین اعلام کرده است که در جریان درگیری‌های روز شنبه ۹۰ نفر مجروح شدند.

در درگیری‌های روز جمعه بین پلیس اسرائیل و فلسطینی‌ها بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

پلیس اسرائیل اعلام کرده است که در محله «شیخ جراح» تظاهرکنندگان به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می‌کردند٬ ولی نیروهای پلیس توانستند تظاهرکنندگان را در این محله متفرق کنند.

محله «شیخ جراح» در هفته‌های گذشته شاهد تظاهرات در اعتراض به اقدام اسرائیل در اخراج شماری از ساکنین فلسطینی بوده است. گفته می‌شود، اخراج این فلسطینی‌ها از شماری از خانه‌های «شیخ جراح» با این «استدلال» که «در مالکیت یهودیان است»، صورت گرفته است.

در درگیری بین نیروهای اسرائیلی و فلسطینی‌ها در اورشلیم «ده‌ها نفر زخمی» شدند

بیشتر در این باره:

ادامه تنش در اسرائیل؛ اعراب ساکن اسرائیل در راه پیوستن به فلسطینی ها در حرم

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، پلیس ضد شورش اسرائیل روز شنبه با آب پاش، شلیک گلوله لاستیکی و پرتاب بمب صوتی تلاش کرد تظاهرکنندگان را متفرق کند.

پلیس اسرائیل هم گفته است، یک افسر در جریان درگیری با فلسطینی‌ها از ناحیه سر مجروح شده است.

در همین حال، ارتش اسرائیل اعلام کرده است که به راکت پراکنی‌های فلسطینی‌ها در منطقه غزه پاسخ داده و یک نقطه متعلق به شبه نظامیان را در غزه هدف قرار داده است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از اقدامات پلیس برای مقابله با تظاهرکنندگان فلسطینی دفاع کرد.

بنیامین نتانیاهو در نشست با مقامات امنیتی گفت: اسرائیل مسئولانه عمل می‌کند، ضمن حصول اطمینان از احترام به قانون و نظم در اورشلیم، آزادی عبادت را مجاز می‌داند.

رویدادهایی که جمعه شب از محوطه داخلی حرم شریف در مناطق فلسطینی‌نشین اطراف آن آغاز شد و شنبه نیز ادامه یافت، شدیدترین و خشونت‌بارترین درگیری‌ها در این منطقه حساس برای مسلمانان در چهار سال گذشته بود.

گزارش‌ها حاکی است که «شیخ جراح» به محلی برای تظاهرات اعتراضی فلسطینیان در اعتراض به تلاش شهرک نشینان اسرائیلی برای تصرف خانه‌های اعراب بدل شده است.

رویترز هم می‌گوید، صدها تظاهرکننده فلسطینی در غره در طول مرز با اسرائیل در همبستگی با اعتراضات در بخش شرقی اورشلیم دست به تظاهرات زدند.

ارتش اسرائیل هم می‌گوید، تظاهرکنندگان به سمت نیروهای اسرائیل در این منطقه سنگ پرتاب کردند.

در همین حال، موسی ابومرزوق، معاون دفتر سیاسی جنبش حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد خواستار حمایت تمامی فلسطینی‌ها از اعتراضات در شرق اورشلیم شده است.

به گزارش رویترز، یک مقام فلسطینی هم گفته است که مصر در تلاش است تا برای کاهش خشونت‌ها میانجیگری کند.

واکنش‌های بین المللی

نمایندگان گروه چهارجانبه خاورمیانه، یعنی آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، و روسیه نیز شنبه در نسبت به خشونت در شرق اورشلیم/بیت المقدس ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف درگیری در این شهر شدند.

به دنبال تشدید درگیری‌ها در شرق اورشلیم، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز برنامه اسرائیل برای اخراج فلسطینی‌ها از خانه‌های خود را محکوم کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هم روز شنبه از جامعه بین‌المللی و کشورهای اسلامی خواست تا برای جلوگیری از اقدامات اسرائیل در بیت المقدس اقدام کنند.