در ادامه تنش‌ در روابط ایران و آذربایجان، فرمانده نیروی زمینی سپاه اظهارات اخیر رئیس جمهور آذربایجان را «غیرواقعی» و «تحریک‌آمیز» عنوان و او را متهم کرد که «تحت تاثیر اسرائیل» قرار گرفته است.

این اظهار نظر یک روز پیش از آن منتشر می‌شود که رزمایشی با عنوان «فاتحان خیبر» قرار است توسط نیروهای ارتش ایران در منطقه شمال غربی کشور برگزار شود.

به گزارش سپاه‌نیوز، محمد پاکپور همزمان با اعلام مقامات نظامی ایران مبنی بر برگزاری رزمایش در مرزهای مناطق آزاد‌شده قره‌باغ کوهستانی با اشاره به این که «دولت‌های همسایه بهتر از هرکس دیگری دلایل برگزاری رزمایش‌های ایران را می‌دانند» از مقامات آذربایجان خواست که «اجازه ندهند اسرائیل خاک این کشور را بستری برای تحقق اهداف خود قرار دهد».

تنش‌ها بین ایران و آذربایجان در پی برگزاری یک رزمایش با میزبانی جمهوری آذربایجان و با حضور دو کشور پاکستان و ترکیه در شهریور امسال بالا گرفته است.

چند روز پس از برگزاری این رزمایش، کامیون‌های ایرانی به مقصد ارمنستان با محدودیت‌های بیشتر و عوارض گمرگی بالاتر در مقایسه با گذشته مواجه و دو راننده ایرانی نیز بازداشت شدند.

در واکنش به این اقدام وزارت خارجه ایران روز ۲۸ شهریور خواستار آزادی فوری این رانندگان شد و چند روز بعد سپاه پاسداران ایران بدون اشاره به زمان دقیق، از برگزاری یک رزمایش در شمال غرب کشور خبر داد.

در این میان کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، روز پنج‌شنبه از برگزاری یک رزمایش با عنوان «فاتحان خیبر» در روز جمعه، ۹ مهر، در شمال غرب کشور خبر داد.

الهام علی‌یف، رئیس جمهور آذربایجان، روز پنجم مهر در واکنش به این اقدام ایران، برگزاری رزمایش را «حق حاکمیتی» ایران دانسته، اما گفته بود: «چرا طی ۳۰ سال گذشته که سه منطقه مرزی فضولی، جبرائیل و زنگلان تحت اشغال ارمنستان بود، ایران رزمایش نظامی انجام نداده است.»