ادامه جنگ در جنوب اسرائیل و غزه، نگاه‎‌ها به جلسه شورای امنیت سازمان ملل

0۲

خلاصه‌ای از مهم ترین تحولات

حملاتی که گروه شبه نظامی حماس روز شنبه آغاز کرد، شدیدترین درگیری بین این گروه و اسرائیل در چند دهه اخیر است. اسرائیل در تلافی، حملات هوایی گسترده ای به غزه انجام داده و نبرد در داخل خاک اسرائیل ادامه دارد.

آخرین تحولات در این مورد:

 • اسرائیل می گوید از زمان آغاز حملات از روز گذشته، ۶۰۰ نفر کشته شده اند. ۱۰۰ نفر ربوده و بیش از ۲۰۰۰ نفر مجروح شده اند.
 • به گفته وزارت بهداشت غزه، حدود ۳۷۰ فلسطینی هم تاکنون در حملات اسرائیل به غزه کشته شده اند. شمار مجروحان هم ۲۲۰۰ نفر اعلام شده است.
 • شاخه نظامی حماس امروز صبح اعلام کرد که تعدادی از سربازان و غیرنظامیان اسرائیلی را آزاد خواهد کرد.
 • آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفته که گزارش هایی از کشته شدن شهروندان آمریکایی وجود دارد. سایر کشورها از جمله فرانسه،‌ اوکراین و تایلند کشته شدن شهروندانشان را گزارش کرده اند.
 • دو شهروند بریتانیایی در اسرائیل مفقود شده اند و یک نفر هم کشته شده است.
 • وزارت خارجه اسرائیل از کشته شدن دو شهروند این کشور در مصر خبر داده است.

  اولویت‌های فوری دولت اسرائیل چه مواردی است

  فرانک گاردنر، خبرنگار امنیتی بی بی سی

  برقراری مجدد امنیت در جنوب اسرائیل: این به معنای از بین بردن حضور باقیمانده افراد مسلح حماس است. اسرائیل همچنین باید حصار مرزی بین کشورش و غزه را تعمیر و مستحکم کند.

  از بین بردن یا کاستن توانایی حماس برای حمله به اسرائیل: اسرائیل هرگز موفق به انجام این کار نشده است. اسرائیل می‌داند که محل‌هایی را که در حملات هوایی اخیر ویران شده اند، به راحتی قابل بازسازی هستند. تهاجم زمینی توسط نیروهای اسرائیلی با پشتیبانی تانک‌ها یکی از گزینه‌های فعلی است، اما بی شک این امر باعث تلفات بزرگ از هر دو طرف خواهد شد، بعید است که حماس به این روش از بین برود.

  از گسترش این درگیری به ویژه به کرانه غربی و لبنان جلوگیری شود: اگر گروه های موجود در این مناطق دعوت حماس را پذیرفته و دست به سلاح شوند. اسرائیل به شدت از این که در سه جبهه بجنگد، تحت فشار قرار می گیرد.

  گروگان های اسرائیلی را که حماس در غزه نگهداری می کند، نجات دهد: نیروهای ویژه اسرائیل برنامه های دقیقی برای یک ماموریت نجات بالقوه طراحی کرده اند، اما خطرات آن زیاد است. حماس بطور قطع این مردان،‌ زنان و کودکان را در چندین مکان نگهداری می کند. جایی که تیم های نجات اسرائیلی قادر به نزدیک شدن بدون شناسایی نخواهند بود. مذاکرات برای آزای آن‌ها هم ممکن است ماهها حتی سال‌ها طول بکشد.

  تلاش دیپلماتیک ترکیه برای توقف درگیری میان شبه نظامیان فلسطینی و اسرائیل

  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از ادامه تلاش‌های دیپلماتیک این کشور برای توقف درگیری میان حماس و اسرائیل خبر داده است.

  به گزارش خبرگزاری آناتولی، آقای اردوغان گفته: «ترکیه آماده است تمام تلاش خود را برای توقف هر چه سریعتر درگیری‌ها و کاهش تنش که با حوادث اخیر تشدید شده است انجام دهد.»

  او از طرفین خواسته از اقداماتی که باعث تشدید تنش در منطقه شود «اجتناب کنند.»

  رئیس جمهوری ترکیه گفته: «مسئله فلسطین ریشه اصلی مشکلات منطقه ماست، تا زمانی که این مسئله به طور عادلانه حل نشود، آرزوی صلح در منطقه ما همچنان ادامه خواهد داشت.»

  نتانیاهو با شماری از رهبران اروپا گفتگو کرد

  بنیامین نتانیاهو

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته که امروز با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا گفتگو کرده است.

  آقای نتانیاهو گفته که رهبران این کشورها حمایت کامل خود را اسرائیل برای دفاع از خود به هر اندازه ای که لازم باشد، اعلام کرده اند.

  تصاویری از یکشنبه در اسرائیل و غزه

  A mosque in Khan Younis, in the southern Gaza Strip was destroyed during Israeli airstrikes
  Image caption: مسجدی در خان یونس، در جنوب نوار غزه که هدف حمله هوایی اسرائیل قرار گرفت
  Israeli soldiers have been looking for Palestinian militants near Ashkelon today
  Image caption: سربازان اسرائیلی به دنبال شبه نظامیان فلسطینی در نزدیکی اشکلون
  rfah
  Image caption: رفح، غزه
  EPA
  Image caption: تل‌آویو پس از حمله موشکی حماس