دور تازه گفتگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین، پایتخت اتریش دقایقی پیش به پایان رسید.

انریکه مورا هماهنگ‌کننده اروپا در این مذاکرات گفت تنها چند هفته و “نه چند ماه” برای رسیدن به توافق  باقی مانده است.

آقای مورا اما گفت در صورتی که دوشنبه هفته آینده دو طرف با رویکردی مثبت به این مذاکرات بازگردند می‌توان در چند هفته آینده به توافق دست یافت.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران پیشتر گفته بود متنی که شش ماه پیش دولت حسن روحانی به آن رسیده بود حالا کاملا کنار گذاشته شده است؛ سند تازه‌ای روی میز است و از امروز بحث در مورد محتوای آن آغاز شده.

تهران می‌گوید اولویت با رفع تحریم‌های نفتی و رسیدن پول آن به صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران است. طرف اروپایی که به نوعی بین ایران و آمریکا میانجیگری می‌کند امروز از طرف تهران به بی‌عملی متهم شد.

آقای مورا گفته که بر خلاف آنچه تهران وپکن گفته‌اند مذاکرات در دو محور تعهدات هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها به صورت موازی ادامه خواهد داشت.

پیشتر نمانیدگان ایران و چین گفته بودند که تمرکز مذاکرات بر رفع تحریم‌های آمریکا است.

پیش از شروع رسمی دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین، گزارش شده بود که علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران با نماینده فرانسه در این مذاکرات ملاقات کرده است.

پیش از این دیدار سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران از سه کشور اروپایی به دلیل آنچه وی “بی عملی” خوانده انتقاد کرده و گفته بود “اگر همگی در وین با این دستورکار بیایند که گفت‌وگوها در کمترین زمان ممکن به نتیجه خوب برسد، مطمئن هستم ما نتایج خوبی را در این دور که وارد محتوا خواهیم شد خواهیم دید”.

رسانه های ایران به نقل از “منابع مطلع” نزدیک به گروه مذاکره کننده اتمی گزارش داده بودند که فرانسه در مذاکرات اخیر، رویکرد سختگیرانه ای داشته است.

آقای خطیب زاده گفته “فکر می‌کنم سه کشور اروپایی خوب می‌دانند که انتظار از آنها این است که به این بی عملی پایان دهند و برنامه جدی خودشان را برای چگونگی بازگشت به تعهداتشان ذیل برجام ارائه کنند”.

به غیر از دیدار دوجانبه با نماینده فرانسه، آقای باقری کنی ملاقاتی سه جانبه با نمایندگان چین و روسیه و دیداری با انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام داد که به طور مشترک با وی جلسات کمیسیون مشترک توافق هسته ای برجام را رهبری می کنند.

در این دیدارهای دوجانبه و غیررسمی، ملاقاتی بین نمایندگان ایران با آلمان و بریتانیا گزارش نشد.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام امروز میان ایران و گروه ۱+۴ آغاز شد و ایالات متحده هم که نمایندگان ایران به دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای با آن مذاکره نمی‌کنند، غیرمستقیم در گفت‌و‌گوها حاضر بود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران پیشتر گفته بود “امروز سند مشترک و قابل‌قبولی روی میز مذاکره‌کنندگان داریم که آن‌ها را اسناد یکم و پانزدهم دسامبر می‌خوانیم؛ هم در موضوع هسته‌ای و هم تحریم‌ها یعنی دیگر سند ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) را کنار گذاشتیم به سند جدید و مشترکی رسیدیم. از امروز مذاکرات حول آن سند مشترک شروع می شود؛ از جمله موضوعات در دستورکار مذاکرات جاری بحث تصمین و راستی‌آزمایی است”.

وزیر خارجه ایران گفته "باید به نقطه‌ای برسیم که نفت ایران به‌آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود"

منبع تصویر، IRNA

وزیر خارجه ایران گفته “باید به نقطه‌ای برسیم که نفت ایران به‌آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود”

هدف از احیای توافق برجام رفع تحریم های هسته ای ایران در برابر توقف برخی از جنبه های برنامه اتمی این کشور است.

برخی از هیات های مذاکره کننده ابراز امیدواری کرده اند که در این دور از مذاکرات بتوانند به توافق نهایی برسند اما بعضی از رسانه ها به نقل از دیپلمات‌های آمریکایی گفته‌ اند که با هدف جلوگیری از طولانی شدن مذاکرات، ضرب‌الاجلی تعیین شده اما هنوز این موضوع به طور رسمی اعلام نشده است.

ایران می‌گوید درآمدهای نفتی‌اش از زمان تحریم های ایالات متحده از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال به کمتر از ۸ میلیارد دلار رسیده است.

به دلیل تحریم های مالی و بانکی برخی از کشورهای بدهی خود به ایران را به صورت کالا از جمله چای، برنج و پشم به ایران می دهند.

مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی می‌گویند در صدد تهاتر نفت با کالا و خدمات هستند و از میزان درآمدهای نفتی نسبت به ماه‌های گذشته ابراز رضایت می‌کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در بهار سال ۱۳۹۷ از توافق هسته ای برجام بیرون آمد و با در پیش گرفتن “سیاست فشار حداکثری” با هدف “عادی شدن رفتار جمهوری اسلامی ایران” مجموعه کم سابقه ای از تحریم ها را به اجرا گذاشت.

پس از روی کار آمدن جو بایدن رئیس جمهور دمکرات در آمریکا، ایران و قدرت‌های جهانی در مذاکراتی غیرمستقیم در بهار سال جاری در وین تلاش برای احیای توافق برجام را آغاز کردند اما پس از شش دور از مذاکرات و آماده شدن پیش‌نویس توافق، با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، مذاکرات به مدت پنج ماه متوقف شد.

آیت الله خامنه‌ای از توافق صورت گرفته در دولت حسن روحانی انتقاد کرده و آن را غیرقابل قبول خوانده بود.